Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

3 důležité věci, které se ve světě dějí právě teď

Soud v Jižní Koreji sesadil prezidentku Pak Kun-hje. Při následných protestech zemřeli nejméně dva lidé. Státnicí ze zemí Beneluxu chtějí jednat se svými kolegy z Visegrádské čtyřky. Tématem má být budoucnost Evropské unie. A co dalšího se právě děje?

Sesazení jihokorejské prezidentky spustilo násilné protesty, zatím dva mrtví

Jihokorejský ústavní soud definitivně zbavil moci prezidentku Pak Kun-hje, kterou v prosinci parlament kvůli korupčnímu skandálu dočasně odvolal. Svým verdiktem tak soud formálně ukončil proces prezidentčina sesazení. Před soud přišli prezidentku podpořit její příznivci, kteří se po vynesení rozsudku střetli s policií. Při demonstracích prý zemřeli dva lidé. Jihokorejské ministerstvo obrany vyhlásilo pohotovost kvůli možným provokacím ze strany KLDR. Park Geun-hye se stala vůbec první jihokorejskou demokraticky zvolenou hlavou státu, která byla zbavena funkce. Důvodem odvolání prezidentky je její kontakt s důvěrnicí Čche Son-sil, která zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci.

Země Beneluxu chtějí jednat s Visegrádskou čtyřkou

Země Beneluxu zvou členy středoevropské visegrádské skupiny do Nizozemska k jednání o budoucnosti Evropské unie. Novinářům to dnes řekl nizozemský premiér Mark Rutte. Setkání by se mělo uskutečnit do léta. Nizozemsko, Belgie a Lucembursko se chtějí setkat se zástupci České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska, aby společně diskutovali o budoucnosti Unie. Podobně se chtějí země Beneluxu setkat i se státníky pobaltských států.

Volkswagen přiznal v USA podvod s emisemi

Německý automobilový koncern Volkswagen dnes ve Spojených státech oficiálně přiznal vinu ve skandálu kolem falšování testů emisí. Firma se při dnešním soudním slyšení přiznala ke spiknutí s cílem podvést Spojené státy, k bránění spravedlnosti a k dovozu zboží na základě falešných informací. V rámci dohody o urovnání skandálu musí rovněž firma zaplatit 4,3 miliardy dolarů (109 miliard Kč).  Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.