Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump v průběhu čtvrtka v rámci své první zahraniční cesty, do níž zahrnul hned několik států, navštíví belgickou metropoli. V Bruselu se poprvé od svého nástupu do úřadu setká s čelními představiteli Evropské unie. Co nového dále přináší aktuální světové dění?

Donald Trump v Bruselu

Republikánský prezident se poprvé sejde se špičkami Evropské unie, jmenovitě se šéfy Evropské rady Donaldem Tuskem a Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jednání pomůže poodhalit více o možnostech vzájemné euroatlantické spolupráce do budoucna. K části schůzky se rovněž připojí šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani. Řešit by se měla politická spolupráce ve světě včetně přístupu k Rusku, kooperace v bezpečnosti a boji s terorismem, problematika sdílení dat nebo nyní zmrazené vyjednávání o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Vyšetřování útoku v Manchesteru

Ve Velké Británii nadále na plné obrátky běží vyšetřování pozadí pondělního teroristického útoku v Manchesteru, kdy po výbuchu nálože po koncertě zpěvačky Ariany Grande přišlo o život dvaadvacet lidí, a desítky dalších byly zraněny. Policie zadržela už sedm lidí, jednu ženu ale krátce na to bez obvinění zase propustila. Podle britského deníku The Independent policie při zatýkání nalezla také další výbušniny, dvě nálože řízeně odpálila. BBC pak informuje, že se bude premiérka Theresa Mayová zabývat fotografiemi použité výbušniny z místa tragédie a způsobem, jak se stalo, že unikly do amerických médií.

Rusko prý řešilo vliv na Trumpa

Americký deník The New York Times tvrdí s odvoláním na americké tajné služby, že ruské politické špičky řešily možnosti, jak prostřednictvím jeho poradců Michaela Flynna a Paula Manaforta ovlivnit tehdejšího republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Rusové podle deníku, který se odvolává na tři současné a bývalé americké činitele s vazbami na tajné služby, jež tyto informace měly získat v průběhu loňského léta, věřili, že mohou Manaforta i Flynna využít k tomu, aby utvářeli Trumpův názor na Rusko. Někteří činitelé se podle získaných diskuzí vychloubali, jak moc dobře Flynna znají, jiní pak hovořili o tom, že by jako páku bylo možné použít někdejšího ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, se kterým kdysi Manafort úzce spolupracoval.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek