Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Severokorejský režim potvrdil, že v pondělí otestoval další ze svých balistických střel. Informaci takřka ihned po zkoušce rakety přinesla v pondělí jihokorejská tisková agentura Jonhap, významní světoví státníci test odsoudili. Co dalšího významného se v úterý děje ve světě?

Test balistické střely

KLDR potvrdila pondělní test balistické střely, o kterém v jednodenním předstihu informovala Jižní Korea. Podle severokorejské agentury KCNA byla zkouška, které prý osobně přihlížel Kim Čong-un úspěšná. Střela po 450 kilometrech dopadla do moře, do japonských vod. KCNA dále tvrdí, že severokorejský diktátor v souvislosti s testem prohlásil, že „by to byl velký skok kupředu. kdybychom poslali Yankeeům větší dárkový balíček“.

Otevírací doba v Německu

Německým obchodním domům a velkým řetězcům se nelíbí tamní nedělní zákaz prodeje a apelují na změnu zákona. Jejich hlavním argumentem je skutečnost, že internetových obchodů se takový zákaz netýká a právě v neděli často dosahují nejlepších čísel z celého týdne. Kamenné prodejny se tak cítí být diskriminovány. V současnosti o povolení či zákazu prodeje rozhodují jednotlivé spolkové země. Řetězce ohlásily v pondělí založení nové iniciativy, jejímž cílem je získání svobody rozhodování o nedělním prodeji. Záměrem nicméně podle listu Die Welt není mít otevřeno všech 52 nedělí v roce. „Zákazníci, zaměstnanci a obchodníci jsou dostatečně svéprávní k tomu, aby se sami rozhodli, zda chtějí v neděli nakupovat, pracovat či prodávat,“ uvedl šéf řetězce obchodních domů Karstadt Stephan Fanderl. Proti nedělnímu prodeji se dlouhodobě staví odborové organizace a církevní představitelé, píše Die Welt na svých internetových stránkách.

Trump po výzvě odsoudil útok

Až poté, co byl k takovému kroku americký prezident vyzván prostřednictvím internetové výzvy, k níž se připojily desetitisíce lidí, odsoudil americký prezident Donald Trump páteční útok v Portlandu, kdy útočník ubodal dva muže, kteří se před ním zastali muslimských dívek. „Páteční útoky z Portlandu jsou nepřijatelné. Oběti se postavily nenávisti a netoleranci. Modlíme se za ně,“ uvedl Trump na oficiálním twitterovém účtu, který má výrazně nižší sledovanost než jeho častěji používaný účet osobní. Trump, který v loňské kampani nešetřil ostře protimuslimskou rétorikou a hovořil o zákazu vstupu muslimů do Spojených států, v posledních dnech v souvislosti se svou návštěvou Saúdské Arábie prohlášení zmírnil. Kritici mu vyčítají, že přispěl k rostoucí nevraživosti vůči vyznavačům islámu v USA. Páteční incident v příměstském vlaku v Portlandu má podle policie na svědomí pětatřicetiletý Jeremy Joseph Christian, který urážel a obtěžoval dvě mladé muslimky, z nichž jedna měla na hlavě šátek. Dívek se zastali tři muži, dva z nich útočník ubodal, třetí skončil v nemocnici.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek