Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Další kontroverzní krok si na už tak velice rozsáhlý seznam připsal americký prezident Donald Trump. Zahraničním státníkům rozdává své mobilní číslo a vybízí je, aby se s ním kdykoliv neváhali spojit. Jeho jednání ale může představovat ohrožení. Co přináší aktuální dění ze světa?

Další Trumpova kontroverze

Americký prezident začal na potkání rozdávat své telefonní číslo na mobil zahraničním státníkům. Krok Donalda Trumpa je nejen bezprecedentní, navíc vzbuzuje obavy u bezpečnostních expertů. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na zdroje z prezidentova blízkého okolí. Podle nich dal Trump své soukromé číslo například kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi či mexickému prezidentu Enriquemu Peňovi-Nietovi. Vzájemně si privátní kontakty vyměnili i při nedávném setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Podle AP neobvyklé nabídky přímých hovorů využil zatím pouze liberální kanadský premiér. Bezpečnostní experti upozorňují, že pokud by Trump skutečně tento způsob komunikace využíval, bude hovořit přes otevřenou linku a informace, které si se svými zahraničními partnery vymění, by mohly být snadno zachytitelné třetí stranou.

Výbuch v Kábulu

V diplomatické čtvrti afghánské metropole vybuchla nálož. Údaje o obětech a zraněných, zatím nejsou přesně známy. Zatímco americký deník The New York Times informuje o tuctu mrtvých a zraněných, agentura AP o nejméně padesáti obětech a zpravodajský web CNN píše o nejméně 67 zraněných a mrtvé nezmiňuje. Podle stejného zdroje se na místě odpálil sebevražedný útočník, k explozi došlo poblíž prezidentského paláce nebo německé ambasády. Obyvatelé afghánské metropole zvyklí na občasné výbuchy podle stanice BBC hovoří o nebývale silné explozi, která vyrážela okna stovky metrů od místa útoku. Na fotografiích na sociálních sítích je vidět hustý oblak dýmu stoupající vysoko nad budovy kábulského centra.

Ozbrojenec ohrožoval letiště

Policisté z floridského Orlanda měli plné ruce práce s ozbrojeným mužem, který ohrožoval bezpečnost cestujících na tamějším letišti. Úřady kvůli jeho přítomnosti museli dokonce zcela uzavřít jeden z terminálů a všechny příjezdové cesty k letišti. O přítomnosti ozbrojeného člověka, který údajně vykřikoval různé výhružky, se policie dozvěděla v úterý po sedmé hodině večerní místního času (dnes po 1:00 SELČ). Muž ohrožoval své okolí pistolí poblíž přepážek půjčoven aut. Policisté muže obklíčili a několik hodin s ním vyjednávali, než se jim jej podařilo nenásilně zadržet. Letiště i příjezdové cesty byly poté opět otevřeny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek