Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Při explozi nálože v afghánském Kábulu zahynulo 90 lidí, další stovky byly zraněny. Americký prezident Donald Trump nejspíše odstroupí od pařížské klimatické dohody. Co dalšího se právě teď děje ve světě?

V afghánském Kábulu explodovala nálož, zemřelo 90 lidí

Bilance pumového útoku v afghánském Kábulu stoupla na 90 mrtvých a dalších 400 lidí bylo zraněno, uvedla agentura AP. Nálož, která byla zřejmě umístěná v cisterně na vodu, explodovala ve vládní a diplomatické čtvrti nedaleko německého velvyslanectví. K útoku, který patří mezi nejhorší v hlavním městě Afghánistánu, se zatím nikdo nepřihlásil a úřady si zatím ani nejsou jisté, co nebo kdo přesně měl být jeho terčem. Útok se odehrál v přísně střežené čtvrti v centru města, kde se kromě zahraničních ambasád nachází také prezidentský palác a sídlo mise NATO.

Trump nejspíše zruší pařížskou klimatickou dohodu

Prezident Spojených států Donald Trump se rozhodl odstoupit od pařížské dohody z roku 2015, která je celosvětovým ujednáním o ochraně klimatu. Ve středu o tom informovala zpravodajská agentura Axios s odvoláním na dva zdroje, které jsou s Trumpovým verdiktem obeznámeny. Trumpův tým, jehož součástí je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt, nyní podle Axios zvažuje, jakým způsobem od dohody odstoupit. Pařížský dokument o celosvětové ochraně klimatu loni v září odsouhlasila administrativa bývalého demokratického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval americký senát, není pro USA právně závazná, republikán Trump ji tedy může podle své vůle vypovědět.

OLAF chce ještě letos uzavřít šetření kolem Čapího hnízda

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) předpokládá, že své vyšetřování ohledně dotací pro farmu Čapí hnízdo uzavře do konce letošního roku, řekl šéf úřadu Giovanni Kessler. O podrobnostech vyšetřování, které úřad vede, Kessler hovořit nechtěl. Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do koncernu Agrofert někdejšího vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně dosáhla na evropskou dotaci, kterou by jako firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek