Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropský parlament bude diskutovat o riziku politického zneužívání médií v České republice. Americký prezident Donald Trump má večer oznámit, zda a jak odstoupí od pařížské dohody o ochraně klimatu. Jaké zprávy ze světa by vám neměly uniknout?   

Trump večer oznámí rozhodnutí o pařížské klimatické dohodě

Americký prezident Donald Trump večer ohlásí své rozhodnutí ohledně pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015. Oznámil to na twitteru s dovětkem „Učiňme Ameriku opět skvělou“. Rozhodnutí o dohodě, kterou zpochybňuje od své loňské volební kampaně, hodlá zveřejnit ve 21:00 SELČ. O povaze svého rozhodnutí se nezmínil. V amerických médiích převažuje názor, že se hlava státu rozhodla od dohody ustoupit, i když o detailech se stále jen spekuluje. Trumpův tým, jehož členem je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt označovaný za popírače klimatických změn, nyní zvažuje jen to, jak od pařížské dohody odstoupit.

Europarlament bude mluvit o riziku zneužívání českých médií politiky

Plénum Evropského parlamentu bude diskutovat o riziku politického zneužívání médií v České republice. Dopolední rozprava, kterou zahájí vystoupení zástupkyně Evropské komise, ale nejspíš nevyústí v přijetí žádného konkrétního prohlášení nebo rezoluce. Problematika se na program nynější bruselské miniplenární schůze europoslanců dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu. Babiš sám obvinění odmítá a k dnešní schůzi poznamenal, že instituce EU by neměly zasahovat do vnitřních věcí.

Příčinou loňské havárie letadla s Alexandrovci byla chyba pilota

Ruské ministerstvo obrany ukončilo vyšetřování letecké katastrofy z konce loňského roku, při níž se nedaleko jihoruského letoviska Soči zřítil letoun se členy slavného souboru Alexandrovců. Oznámil to dnes ruský tisk. Podle šetření byla pravděpodobné příčinou chyba pilota, který krátce po startu ztratil orientaci. Letadlo nemělo podle závěrů vyšetřování technickou poruchu, mělo dostatek paliva a letové podmínky byly příznivé. Zkoumání příčin havárie neodhalilo ani žádné „vnější faktory“. Armádní letadlo, které mělo na letišti Adler mezipřistání kvůli dotankování paliva, se krátce po startu zřítilo do Černého moře. Na palubě byli takřka všichni členové pěvecké části Alexandrovova souboru, 64 z nich zahynulo. Katastrofu letounu nikdo z 92 lidí na palubě nepřežil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek