Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Zástupci Číny a Evropské unie budou jednat o klimatických změnách, obchodních vztazích i migraci. Konzervativní britská premiérka Theresa Mayová a její labouristický protivník Jeremy Corbyn budou čelit otázkám diváků v předvolebním speciálu. Co dalšího se dnes ve světě bude dít? 

Čína a EU budou jednat o obchodu i o klimatu

Po čtvrteční slavnostní večeři se dnes v Bruselu odehraje hlavní jednání vrcholné schůzky mezi Evropskou unií a Čínou. Hlavními tématy k diskusi bude obchodní problematika, boj s klimatickými změnami a migrace. Evropskou unii budou reprezentovat předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropské rady Donald Tusk, Čína bude na v pořadí už 19. společném summitu zastoupena premiérem Li Kche-čchiangem, přítomní budou i další čínští ministři. Závěrem schůzky má být přijetí společného prohlášení a dalšího dokumentu, který se bude týkat klimatických změn a čistých energií.

Mayová a Crobyn se střetnou ve volebním speciálu

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová a labouristický vůdce Jeremy Corbyn budou každý zvlášť čelit otázkám diváků televize BBC ve volebním speciálu. Mayová se tak bude snažit zastavit propad volebních preferencí, který její stranu před nadcházejícími volbami ohrožuje. Průzkum agentury Kantar přisoudil konzervativcům 43 procent a labouristům 33 procent. Rozdíl tedy podle něj činí deset procentních bodů. Agentura SurveyMonkey zveřejnila průzkum, podle nějž je však rozdíl mezi stranami šestiprocentní a podle ankety společnosti YouGov se náskok vládní strany snížil dokonce jen na tři procenta. Levicová opozice by podle ní získala 38 procent hlasů a premiérčina strana 41 procent.

Německý parlament chce zakázat dětská manželství

Německý parlament by měl schválit zákon zakazující dětská manželství. O změně příslušných zákonů se v Německu vede debata především kvůli vysokému počtu běženců, kteří v posledních dvou letech do spolkové republiky přišli z muslimských zemí. V řadě z nich, třeba v Afghánistánu nebo Pákistánu, jsou svatby nezletilých poměrně časté, a tak počet takových svazků stoupl i v Německu. Návrh zákona stanoví, že všechna dětská manželství budou automaticky neplatná, u mladistvých ve věku 16 až 18 let si Německo ponechá možnost manželství uznat. Parlament by měl rovněž zrušit i paragraf o urážce zahraničního majestátu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek