Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Kvůli odstoupení od pařížské klimatické dohody je americký prezident Donald Trump terčem kritiky politiků, vědců i byznysmenů. Proti jeho rozhodnutí se postavily také některé americké státy, které prý hodlají závazky dodržet. Co dalšího se dnes dělo ve světě? 

Trump sklidil za odstoupení od pařížské dohody vlnu kritiky

Oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy odstupují od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015, vyvolalo takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě. Politici, zástupci řady firem i vědci od čtvrtečního Trumpova projevu vyjadřují nad jeho krokem zklamání a rozhořčení. Mnohé země včetně Ruska a Číny slíbily, že budou dohodu nadále dodržovat. Proti vůli prezidenta se rozhodly jít i americké státy Kalifornie, New York a Washington, které uvedly, že závazky pařížské klimatické dohody dodrží. V rámci USA proto tato trojice států založila klimatickou alianci a o členství prozatím uvažuje dalších sedm amerických států.

Během protestů v Kábulu zemřelo osm lidí

Nejméně osm mrtvých si vyžádal střet demonstrantů v centru Kábulu s bezpečnostními složkami. Podle místních médií je mezi nimi i syn prominentního politika. V afghánské metropoli se shromáždilo několik stovek lidí, kteří požadovali rezignaci vlády prezidenta Ašrafa Ghaního. Demonstranti vládu obviňují, že lidem nedokáže dostatečně zajistit bezpečnost. Nespokojení se sešli poblíž místa, kde ve středu sebevražedný útočník odpálil velkou nálož v autě a zabil přes 90 lidí.

Po očkování proti spalničkám přišlo v Jižním Súdánu o život patnáct dětí

Patnáct malých dětí přišlo v Jižním Súdánu o život po nezvládnutém očkování proti spalničkám, které prováděli nedostatečně proškolení lidé – injekce podávaly i děti ve věku 12 let. Všem obětem bylo méně než pět let. Jihosúdánské úřady uvedly, že za úmrtími stojí lidské pochybení. Při očkování dětí byla použita jen jedna injekční stříkačka a vakcína nebyla uchovávána ve správných podmínkách. Jihosúdánská vláda slíbila vytvořit komisi, která bude rozhodovat o odškodném pro rodiny obětí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek