Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Konzervativci premiérky Theresy Mayové britské volby vyhráli, zároveň ale také prohráli. Podle prvních prognóz nezískali v parlamentu většinu, koaliční jednání proto budou nevyhnutelná. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout?

Volby v Británii skončily politickým patem

Konzervativci premiérky Theresy Mayové sice vítězí v parlamentních volbách, většinu v nové sněmovně ale zřejmě nezískají a čekají je koaliční jednání. Británii, která je na prahu rozhovorů o odchodu z Evropské unie, tak hrozí politická nejistota. Pozice Mayové je totiž nyní výrazně slabší a britští analytici hovoří o ohrožení dohody s unií. Oznámení odhadů se podepsalo i na libře, která začala velmi prudce oslabovat. Podle agentury Reuters jsou průběžné výsledky voleb pro konzervativce šokující a politický osud Mayové visí na vlásku. K jejímu odchodu vyzývají opoziční labouristé, zvážit svou pozici by premiérka měla i podle mnohých konzervativců.

Ministry vnitra EU čeká další z řady debat o migraci

Končící maltské předsednictví Evropské unie bude dnes při jednání ministrů vnitra členských zemí konstatovat, že se nepodařilo splnit úkol, který Malta před půl rokem dostala od unijního summitu. Ani šest měsíců totiž nestačilo k překonání rozdílů v pohledu na více než rok starý návrh reformy evropského azylového systému. Základní problém představuje návrh, aby reforma pro případ krizové situace s migračním tlakem obsahovala trvalý mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl z postižené země mezi ostatní unijní státy. Pro některé země je tento návrh Evropské komise projevem solidarity, pro jiné, včetně Česka, je ale zcela nepřijatelný.

V Kazachstánu bude za účasti Zemana zahájena výstava Expo 2017

V kazašské Astaně bude slavnostně zahájena mezinárodní výstava Expo 2017. Mezi desítkami zemí, které se jí účastní, je také Česká republika. Na zahájení přiletěla i česká delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem. Hlavním tématem kazašského Expa je energie budoucnosti. Cílem je zahájit diskuzi nad otázkou, jak zajistit dostatek energie pro všechny při současném snižování emisí. Dominantou českého dvoupatrového pavilonu bude koncept sportovního letadla s elektrickým motorem, k vidění bude třeba také model elektrárny, která produkuje elektřinu při likvidaci komunálního odpadu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek