Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Dnes začínají oficiální rozhovory o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, ve Varšavě se pak koná další summit zemí Visegrádské skupiny. Co dalšího se dnes bude dít ve světě? 

Rok po britském referendu začínají rozhovory o brexitu

Vyjednavači Evropské unie a Velké Británie se dnes v Bruselu poprvé sejdou, aby probírali podobu odchodu Británie z evropského bloku. Jednání o takzvaném brexitu začínají skoro rok od chvíle, kdy o konci v unii rozhodli Britové v referendu. Evropskou unii bude v rozhovorech zastupovat její vyjednavač Michel Barnier, za britskou stranu za stůl v 11:00 SELČ zasedne ministr pro brexit David Davis. Do diskusí vstupuje s tím, že Británie zůstává partnerem a spojencem ostatních evropských zemí. 

Ve Varšavě se koná další summit V4, nyní s Beneluxem

V polské metropoli se dnes po poledni setkají šéfové vlád zemí Beneluxu, tedy Belgie, Nizozemska a Lucemburska, a visegrádské čtyřky (V4), tedy Česka, Maďarska, Polska a Slovenska. Za Česko se schůzky zúčastní premiér Bohuslav Sobotka. Premiéři zemí V4 a Beneluxu mají jednat o budoucnosti Evropské unie, o podmínkách odchodu Velké Británie z EU, o vnitřním trhu a volném pohybu osob, ale i o společné bezpečnostní a obranné politice a o migraci. Šéfové vlád V4, tedy Sobotka, Viktor Orbán, Beata Szydlová a Robert Fico se následně sejdou k separátnímu jednání, aby probrali priority maďarského předsednictví V4, které Budapešť přebírá od Varšavy od příštího měsíce.

Ministři zahraničí EU budou jednat v Lucemburku

Ministři zahraničí Evropské unie budou v pondělí jednat v metropoli Lucemburského velkovévodství Lucemburku. Jejich agenda sestává z diskuse o globální strategii Evropské unie, vnějších aspektech boje proti terorismu a spolupráce mezi Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí (NATO). Za Českou republiku se jednání zúčastní náměstek ministra zahraničí Ivo Šrámek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek