Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Jihokorejský prezident vyzval KLDR, aby okamžitě vydala zahraniční vězně, které zadržuje. Učinil tak den poté, co zemřel Američan Otto Warmbier, kterého Severní Korea propustila minulý týden v zuboženém stavu. Trumpův tiskový mluvčí Sean Spicer zřejmě končí. Neustál prý tlak novinářů, kteří se ptají na možný ruský vliv na prezidenta Trumpa. A co dalšího se dnes za hranicemi bude dít?

Jižní Korea žádá KLDR o urychlené vydání zahraničních vězňů

Jihokorejský prezident Mun Če-in vyzval Severní Koreu, aby rychle vrátila do jejich zemí zadržené občany Jižní Koreje a Spojených států. Učinil tak den poté, co v USA zemřel student Otto Warmbier, který se domů vrátil po rok a půl trvajícím věznění v KLDR v zuboženém stavu. Korea na dnešek zároveň naplánovala společné cvičení několika svých a amerických letadel. Pchjongjang zadržuje podle dostupných informací tři Jihokorejce a stejný počet Američanů, které KLDR odsoudilo za "protistátní činy".

Trumpův mluvčí Spicer zřejmě končí, neustál tlak ohledně možného ruského vlivu

Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá svého nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. Spicer čelí kvůli svému vystupování před novináři kritice, sám prezident za ním však údajně stojí a podle médií je pravděpodobné jeho přeřazení na méně exponovanou pozici. Trump je ze strany médií pod tlakem především ve věci údajných ruských zásahů do loňské volební kampaně, kvůli nimž musí Spicer odpovídat prakticky denně na nepříjemné dotazy. Bílý dům v minulých týdnech snížil frekvenci tiskových brífinků a některé z nich začal provádět bez přítomnosti televizních kamer.

Evropští ministři budou jednat o postupu brexitu

Příprava nadcházejícího summitu Evropské unie bude hlavním tématem schůzky, která  v Lucemburku čeká ministry zemí EU odpovědné za unijní problematiku. Rada pro všeobecné záležitosti (GAC), jak je toto jednání oficiálně označované, nabyla v souvislosti s brexitem na důležitosti. Je to totiž právě GAC, která má jménem členských zemí průběžně kontrolovat vyjednávání vedené za EU týmem Michela Barniera. Ten plánuje, že s výsledky své první pondělní schůzky s britským protějškem Davidem Davisem ve čtvrtek osobně seznámí prezidenty a premiéry 27 ostatních zemí EU.