Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Bruselu startuje dvoudenní summit Evropské unie. Dnes budou evropští lídři jednat o boji proti terorismu, obraně a bezpečnosti nebo o brexitu. Jaké další zprávy ze světa by vás dnes neměly minout?  

V Bruselu dnes začíná summit EU

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes sejdou v Bruselu na pravidelném dvoudenním unijním summitu. Dnes je na programu diskuse o posilování evropského boje s terorismem či o zlepšování schopností v obraně a bezpečnosti. Lídři unie se ale nevyhnou ani debatě o vývoji v jednáních o britském odchodu z EU. Jednou z věcí, o kterých budou večer jednat už bez britské premiérky Theresy Mayové, je způsob, jak vyřešit přesun dvou unijních agentur z Londýna. Věc zatím členské státy rozděluje, rozhodnout ji ovšem musí nejpozději v říjnu, aby se Evropský bankovní úřad (EBA) a Evropská léková agentura (EMA) stihly přestěhovat do britského odchodu z unie na jaře 2019.

Zničením mosulské mešity IS přiznalo porážku, řekl irácký premiér

Středeční zničení historické mosulské mešity an-Núrí, z níž v roce 2014 lídr Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii, je oficiálním přiznáním porážky této radikální organizace. Uvedl to irácký premiér Hajdar Abádí v prohlášení, z nějž citovaly světové agentury. Mešita z 12. století, proslulá svým nakloněným minaretem, ležela v historické části Mosulu, kde už několik dní svádějí tvrdé boje s radikály ze samozvaného Islámského státu irácké vládní jednotky.

Austrálie obnoví operace v Sýrii přerušené po ruské hrozbě

Austrálie oznámila, že se její letadla budou opět účastnit vojenských operací v Sýrii, které země podniká v rámci mezinárodní koalice vedené USA. Letecké údery Austrálie preventivně přerušila v úterý po hrozbě Ruska, že bude považovat koaliční stroje, které se objeví v syrském vzdušném prostoru západně od řeky Eufrat, za možné cíle. Prohlášení souviselo s nedělním incidentem, při němž americké vojenské letadlo sestřelilo stroj syrské armády nad provincií Rakka. USA útok vydávají za obrannou operaci, Sýrie a spojenecké Rusko naopak za akt agrese.