Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Japonský výrobce airbagů Takata požádal o soudní ochranu před věřiteli, americký prezident Donald Trump se dnes setká s indickým premiérem. Co dalšího se dnes děje ve světě?

Výrobce airbagů Takata požádal o ochranu před věřiteli

Přední japonský výrobce airbagů Takata požádal v USA a Japonsku o bankrotovou ochranu před věřiteli. Tento krok byl již nějakou dobu očekáván, neboť hospodaření společnosti ochromil celosvětový skandál s vadnými airbagy - kvůli němu musí firma vyplatit miliardy na odškodném a pokutách. Firma Takata dnes rovněž oznámila dohodu se svým konkurentem v oboru společností Key Safety Systems (KSS), která převezme většinu jejích aktiv. Ve společném prohlášení obě firmy uvedly, že KSS za ně zaplatí přibližně 1,6 miliardy dolarů.

Trump se setká s indickým premiérem

Americký prezident Donald Trump se dnes setká s indickým premiérem Narendrem Módím. Před prvním společným setkáním si oba státníci vyměnili zdvořilostní fráze na sociálních sítích: Trump svého hosta nazval „opravdovým přítelem“, Módi mu na oplátku poděkoval za „vstřícné osobní přivítání“. Oba státníci mají mnoho společných rysů – zdrženlivost až nepřátelství k mainstreamovým médiím, tvrdý postoj k islámskému fundamentalismu či snahu o ekonomický protekcionismus. Právě ten poslední se však nejspíše promítne i do nastávajících jednání, analytici očekávají diskuse ohledně zpřísnění udělování víz do USA, které se Indů masivně dotklo.

V Rumunsku oznámí nového premiéra

Rumunská vládnoucí strana oznámí jméno nového premiéra, poté co Sorin Grindeanu ve středu neprošel hlasováním o důvěře. Jmenování musí schválit prezident. Rumunský parlament minulou středu vyslovil nedůvěru vládě poté, co hlasování inicioval hlavní člen vládnoucí koalice Sociálnědemoratická strana (PSD), jejímuž šéfovi se znelíbil spolustraník ve funkci premiéra Sorin Grindeanu. Ve 464členném zákonodárném sboru podpořilo odvolání Grindeanuova kabinetu 241 poslanců. Tento výsledek se očekával, neboť záměr předsedy PSD Livia Dragney zbavit se premiéra podpořil menší koaliční partner sociálních demokratů Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE).