Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Sýrii se údajně chystá další velký chemický útok podobný tomu dubnovému v Chán Šajchúnu. Informoval o tom Bílý dům v oficiálním prohlášení. Ruský soud rozhodne o vině pěti Čečenců, kteří před dvěma roky podle vyšetřovatelů zavraždili opozičního politika Borise Němcova. Vraždu vykonali na objednávku, její zadavatel ale před soudem nestane. A co dalšího se dnes bude dít za hranicemi?

Sýrie podle Bílého domu chystá další chemický útok

Vláda syrského prezidenta Bašára Asada možná chystá další velký útok chemickými zbraněmi podobný tomu, který se stal na počátku dubna v Chán Šajchúnu. Spojené státy zaznamenaly "potenciální přípravy" dalšího chemického útoku, který by mohly vyústit v "masovou vraždu civilistů, včetně nevinných dětí", jak stojí v prohlášení Bílého domu. V Chán Šajchúnu 4. dubna zahynulo přes osm desítek lidí a stovky dalších měly zdravotní komplikace. Washington Asada a jeho armádu varoval, že "zaplatí vysokou cenu", pokud skutečně provedou chemický útok. Spojené státy v dubnu v reakci na chemický útok v Chán Šajchúnu ostřelovaly na pokyn prezidenta Donalda Trumpa leteckou základnu Šajrát nedaleko Homsu.

Moskevský soud rozhodne o vrazích politika Němcova

Porota oblastního vojenského soudu v Moskvě by měla rozhodnout o vině či nevině pětice Čečenců obžalovaných z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Bývalý místopředseda ruské vlády a kritik současného režimu Němcov byl zastřelen před dvěma roky 27. února večer na mostě u Kremlu. Obviněno je z tohoto zločinu pět Čečenců, kteří se během výslechů vyšetřovatelům k činu přiznali. U soudu však své výpovědi odvolali s odůvodněním, že byly vynucené, a trvají na své nevině. Souzení jsou označeni za vykonavatele objednané vraždy. Organizátor, který je na útěku a podle vyšetřovatelů se ukrývá v zahraničí, na lavici obžalovaných nesedí.

Brazilský prezident bral prý milionové úplatky, čelí žalobě

Brazilská generální prokuratura obžalovala prezidenta Michela Temera z přijímání úplatků. Jde o první případ, kdy čelí úřadující hlava státu největší jihoamerické země obvinění z trestného činu. Brazilský parlament nyní musí rozhodnout, zda nejvyššímu soudu umožní zahájit s Temerem soudní proces. Podle aktuálního obvinění prezident v období mezi březnem a dubnem letošního roku přijal úplatek ve výši zhruba 150 000 dolarů (3,5 milionu Kč).