Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Svět zasáhl další hackerský útok. Nejprve objevil na Ukrajině, pak se ale začal šířit do dalších zemí, jako je USA, Indie a zasáhl celou řadu evropských států včetně Česka. Hackeři za odšifrování napadeného počítače požadují výkupné, podobně jako nedávný vir WannaCry. Jaké další zprávy ze světa byste dnes měli sledovat?

Několik zemí včetně Česka zasáhl další hackerský útok

Útoky, které včera odpoledne postihly Ukrajinu, se začaly šířit do dalších zemí a zasáhly i Českou republiku. „Ukrajina hlásí mimořádné výpadky IT v bankovním sektoru, energetických rozvodných sítích a poštovních společnostech. Mezi významně postiženými zeměmi je i Itálie, Izrael, Srbsko, ale také země střední a východní Evropy včetně České republiky,“ uvedla antivirová společnost Eset. Mezi zasaženými zeměmi je i Španělsko, Indii, Polsko, Velká Británie, Německo, Francie a USA. Hackeři žádají od svých obětí platbu 300 dolarů (asi 7000 korun) v bitcoinové měně, jinak napadená zařízení neodšifrují.

Sobotka se v Tokiu sejde s japonským korunním princem Naruhitem

Premiéra Bohuslava Sobotku dnes v Tokiu přijme korunní princ Naruhito. Předseda české vlády rovněž v japonské metropoli zahájí česko-japonské hospodářské fórum a vystoupí s přednáškou o budoucnosti Evropy na tokijské univerzitě Džósai, kde mu bude předán čestný doktorát. Na programu českého premiéra v Tokiu je dnes také schůzka s vedením japonské pivovarnické firmy Asahi Breweries, která letos koupila Plzeňský Prazdroj, a slavnostní recepce na českém velvyslanectví.

Policejní vrtulník podle Madura zaútočil na nejvyšší soud

Policejní vrtulník pilotovaný vojákem vyzývajícím k rebelii proti vládě venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se v úterý pokusil zaútočit na budovu nejvyššího soudu a ministerstva vnitra. Podle venezuelského ministerstva informací přeletěl nejprve vrtulník nad budovou ministerstva vnitra, v níž se právě konala recepce pro 80 lidí. Vypálil 15 střel, načež zamířil k nejvyššímu soudu spřízněnému s Madurem, na který zaútočil čtyřmi granáty. Žádné oběti ani zranění nejsou hlášeni. Maduro, který čelí dlouhodobým masovým protestům kvůli kritické situaci v zemi, označil akci za teroristický útok s cílem destabilizovat vládu.