Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Katar získal dalších 48 hodin na splnění požadavků arabských států. Ty ho viní z podpory terorismu. Čína protestovala proti proplutí americké lodi kolem břehů ostrova, na který si činí nárok. Akt prohlásila za vážnou politickou a vojenskou provokaci. A co dalšího se dnes děje za hranicemi?

Katar získal dalších 48 hodin na splnění požadavků arabských států

Arabské země vyhověly žádosti Kataru o prodloužení ultimáta pro splnění jejich požadavků vůči emirátu, s nímž přerušily diplomatické styky. Saúdskoarabská televize Al-Arabíja informovala, že skupina zemí poskytla Kataru dalších 48 hodin. O takové prodloužení ultimáta předtím požádal sám Katar. Původní ultimátum vypršelo v neděli o půlnoci. V noci na dnešek s představiteli některých zemí regionu hovořil americký prezident Donald Trump.

Čína označila proplutí americké lodě za provokaci

Čína protestovala proti proplutí americké vojenské lodi USS Stethem kolem jednoho ze sporných ostrovů, na který si činí nárok. Incident u jednoho z Paracelových ostrovů v Jihočínském moři označilo v neděli čínské ministerstvo zahraničí za "vážnou politickou a vojenskou provokaci". V reakci na přítomnost amerického plavidla Čína vyslala své vojenské lodě, aby ho vytlačily. Na ostrov si podle agentury Reuters činí nároky kromě Číny také Tchaj-wan a Vietnam. Americký torpédoborec vyzbrojený řízenými raketami se k ostrovu Triton Island přiblížil na vzdálenost kratší než 12 námořních mil, což je mezinárodně uznávaná hranice teritoriálních vod.

Prezident Maduro potřetí za měsíc zvednul Venezuelanům minimální mzdu

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, který čelí mohutným protestům, zvýšil minimální mzdu o 50 procent. Nyní budou lidé brát nejméně 250 000 bolívarů (necelých 800 korun) měsíčně. Maduro chce ustát protesty namířené proti němu a zároveň usiluje o získání podpory pro své plány na kontroverzní změny ústavy. V nedělní televizní show oznámil, že minimální mzda se ještě tento měsíc zvedne o polovinu. Za poslední měsíc jde už o třetí zvýšení mezd v situaci, kdy trojciferná inflace požírá úspory pracujících.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek