Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Evropská komise představí konkrétní kroky, pomocí kterých by měla ulevit migrací zasažené Itálii a čínský prezident Si Ťin-pching bude jednat se svým ruským protějškem o bileterálních vztazích; očekávají se rovněž podpisy smluv za asi 10 miliard dolarů. Co dalšího nás ve světě dnes čeká?

Evropská Komise uleví migrační krizí zasažené Itálii

Evropská komise dnes plánuje představit konkrétní kroky, kterými chce rychle ulevit Itálii, zasažené migrační krizí. Návrhy by se měly stát základem pro rozhodnutí o rychlé pomoci jihoevropské zemi, které by měli udělat ministři vnitra EU na svém neformálním jednání koncem týdne v estonském Tallinnu. Přes snahu EU v posledních měsících dál nepolevují vysoké počty příchozích především ekonomických migrantů, kteří se do Itálie dostávají z libyjského pobřeží. Podle italského ministerstva vnitra bylo letos na moři zachráněno 71.000 lidí, což je o 26 procent více ve srovnání se stejným obdobím v roce 2016.

Čínský prezident bude jednat s Putinem

Čínský prezident Si Ťin-pching bude dnes v Moskvě jednat s prezidentem Vladimirem Putinem, premiérem Dmitrijem Medveděvem, a také se zástupci ruské a čínské veřejnosti, firem a médií. Cílem setkání je rozšíření spolupráce Moskvy a Pekingu a upevnění vzájemné politické důvěry. Čínské ministerstvo zahraničních věcí již dříve ohlásilo, že během návštěvy budou podepsány kontrakty v celkové výši 10 miliard dolarů. Čínská státní agentura Nová Čína dále uvádí, že během návštěvy budou položeny základy pro plnění dohody o dobrém sousedství a přátelské spolupráce týkající se následujících čtyř let. Obě strany mají také podepsat několik dokumentů o spolupráci v obchodu, investicích, médiích či školství.

V4 bude jednat s egyptským prezidentem o migraci a terorismu

Zastavení migrace ze severní Afriky do Evropy a boj proti terorismu budou patřit k hlavním tématům summitu visegrádské čtyřky (V4) za účasti egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího v Budapešti a také se na toto téma očekává společné prohlášení. Český premiér Bohuslav Sobotka chce budapešťské schůzky využít také k bilaterálním jednáním s prezidentem Sísím o možnostech českých firem v Egyptě a s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o bilaterálních vztazích. Šéfové vlád Česka, Maďarska, Polska a Slovenska chtějí podle Sobotky znát názor prezidenta jedné z klíčových zemí regionu na to, co může Evropská unie udělat pro stabilizaci situace v Libyi, kde zhroucení státu vytvořilo „koridor" pro pašování lidí do Evropy. Zajímá je také, nakolik se Sísímu daří udržet situaci s útoky teroristů v samém Egyptě pod kontrolou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek