Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Hamburku dnes k jednacímu stolu usednou zástupci předních ekonomik světa. Summit G20, který se zaměří na mezinárodní obchod nebo ochranu klimatu, pravděpodobně doprovodí další vlna protestů. Jaké další zprávy ze zahraničí se dnes vyplatí sledovat?

V Hamburku začne summit zemí G20. Bude hledat kompromis s USA

V Hamburku dnes dopoledne začne dvoudenní summit zemí G20, na němž budou zástupci předních světových ekonomik hledat kompromis v otázkách volného obchodu a klimatu. Hostitelka vrcholné schůzky německá kancléřka Angela Merkelová se opakovaně nechala slyšet, že čeká složitá vyjednávání. Důvodem jsou zejména některé odlišné postoje amerického prezidenta Donalda Trumpa. Merkelová účastníky jednání přivítá mezi 10:00 a 10:30 v přísně střeženém areálu hamburských veletrhů. Dnes budou účastníci summitu diskutovat mimo jiné o boji proti terorismu, mezinárodním obchodu nebo udržitelném rozvoji a ochraně klimatu.

Rozhovory o sjednocení Kypru skončily krachem

Rozhovory o sjednocení etnicky rozděleného Kypru skončily po vyhrocené pozdně noční debatě neúspěšně. Novinářům v Ženevě to dnes nad ránem řekl generální tajemník OSN António Guterres, podle něhož propásly Řecko a Turecko velkou šanci na překonání historických rozporů. Podle diplomatů se hlavní překážkou stalo stažení více než 35 000 vojáků, které Turecko drží na severní třetině ostrova a jejichž odchod chtěli Řekové. Turecké jednotky jsou na severu Kypru od invaze z července 1974. Ankara je tam poslala v reakci na pokus o převrat nacionalistických kyperských Řeků. Ti chtěli připojit Kypr k Řecku. Jižní část ostrova je nyní členským státem EU, zatímco severní republiku uznává jen Turecko.

Soud odmítl stížnost Havaje na Trumpův imigrační dekret

Americký federální soud ve čtvrtek odmítl řešit stížnost státu Havaj na protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. Havaj chtěla, aby se zákaz cest do USA nevztahoval na prarodiče, tety a strýce lidí žijících ve Spojených státech. Havajští právníci chtěli přesné vysvětlení, co znamená „vztah bona fide“ k lidem či subjektům v USA, kterým nejvyšší soud vymezil skupinu lidí, na něž se zákaz cest do země nevztahuje. Soudce prohlásil, že s žádostí o specifikaci pojmu se stát musí obrátit na nejvyšší soud, který koncem června platnost Trumpova výnosu umožnil. Vztah bona fide znamená vztah v dobré víře a odborníci na právo hodnotí tuto formulaci jako problematickou, neboť imigrační či konzulární úředníci budou muset rozeznat, zda žadatel o vízum podmínku splňuje. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek