Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě začíná vrcholný summit Evropské unie a Ukrajiny, na Wimbledonu se mezitím utká český tenista Tomáš Berdych o postup do semifinále se Srbem Novakem Djokovičem. Co dalšího se dnes děje ve světě?

V Kyjevě začíná summit EU a Ukrajiny

V Kyjevě dnes začíná dvoudenní summit Ukrajiny a Evropské unie, první od doby, kdy mezi Ukrajinou a zeměmi schengenského prostoru začal platit bezvízový styk. Hlavními tématy vrcholné schůzky budou vedle asociační dohody i možnosti urovnání konfliktu na východoukrajinském Donbasu nebo pokrok Ukrajiny v zavádění reforem. Unii na jednání zastoupí předseda Evropské rady Donald Tusk a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, Kyjev bude reprezentovat prezident Petro Porošenko. Asociační dohoda, kterou Kyjev s unií podepsal v roce 2014, začne plně platit od září, většina jejich ustanovení je už teď uplatňována v dočasném režimu.

Berdych se na Wimbledonu utká s Djokovičem

Tomáš Berdych se dnes utká se srbským tenistou Novakem Djokovičem o postup do semifinále Wimbledonu. Trojnásobného vítěze londýnského grandslamu neporazil už dvanáctkrát v řadě a nyní se na trávě v All England Clubu pokusí černou sérii prolomit. Jedenáctý nasazený Berdych zdolal bývalého prvního hráče světa jen dvakrát z 27 zápasů. Jedna ze dvou výher nad Djokovičem přišla v semifinále Wimbledonu v roce 2010, o tři roky později se Srbem na stejném místě jasně prohrál. Zápas začíná na prvním kurtu jako druhý v pořadí, před ním se od 14:00 SELČ odehraje utkání Chorvata Marina Čiliče s Gillesem Müllerem z Lucemburska.

USA prodají rakety Patriot Rumunsku

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej obranného raketového systému Patriot Rumunsku. Podle agentury Reuters by mohl stát ležící na východní hranici NATO za sedm baterií raket zaplatit až 3,9 miliardy dolarů (90 miliard korun). Rumunsko požádalo americké úřady o schválení nákupu raket, jimiž v současnosti disponuje 13 zemí, v dubnu. Rumunské armádě rakety prodají zbrojní firmy Raytheon a Lockheed Martin. Schválení kontraktu však dosud není pravomocné a do 30 dnů se proti němu může teoreticky ohradit Kongres.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek