Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Pětice obviněných z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova by se dnes měla dozvědět, na jak dlouho ji soud pošle do vězení. Jednomu z Čečenců hrozí doživotí, ostatním maximálně 23 let. Jaké další zprávy ze světa byste dnes měli vědět? 

Obvinění z vraždy Němcova se dozví verdikt o výši trestu

Moskevský vojenský soud má dnes rozhodnout o výši trestu pro pětici Čečenců, které porota na konci června shledala vinnými z vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Prokurátorka navrhla ve středu doživotí pro hlavního vykonavatele činu Zaura Dadajeva a pro čtyři spolupachatele žádá od 17 do 23 let vězení. Bývalého místopředsedu vlády z 90. let zastřelili před dvěma lety na mostě u Kremlu v centru Moskvy. Podle obžaloby pětice mužů politika zabila kvůli slíbené odměně ve výši nejméně 15 milionů rublů (dnes téměř šest milionů korun), objednavatele vraždy se však doposud nepodařilo vypátrat.

V Kyjevě se koná summit Evropské unie a Ukrajiny

V Kyjevě se dnes koná summit Evropské unie a Ukrajiny, jehož hlavním tématem bude nedávno rafitifikovaná asociační dohoda Ukrajiny s unií. Očekává se, že šéfové unijních institucí také vyzvou Kyjev k urychlení reforem, a to hlavně těch, které se týkají protikorupčních opatření. Jednat by se mělo i o konfliktu na východě Ukrajiny. Za Evropskou unii ve středu do Kyjeva dorazili předseda Evropské rady Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, kteří se už večer setkali na pracovní večeři s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem. Dnes by se jednání měli zúčastnit i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a ministři ukrajinské vlády.

Kalifornský guvernér chce pro USA zachránit klimatickou dohodu

Kalifornský guvernér Jerry Brown včera oznámil plán, který by mohl pomoct dodržet závazky USA vyplývajících z pařížské dohody o klimatu, kterou prezident Donald Trump vypověděl. Plán nazvaný „Americký příslib“ má zastřešit ekologické iniciativy jednotlivých amerických států, měst, podniků a univerzit a podpořil ho i bývalý newyorský starosta Michael Bloomberg. „Ve Spojených státech o úrovni znečištění daleko víc než federální vláda rozhodují města, státy a podniky. A každý z nich je odhodlán jednat, protože je to v jejich zájmu,“ napsal Bloomberg v prohlášení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek