Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Po včerejším jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem dnes jeho americký protějšek Donald Trump v Paříži oslaví Den Bastily. Jako čestný host bude přihlížet velkolepé vojenské přehlídce. Co dalšího se děje ve světě?

Trump dnes v Paříži s Macronem oslaví Den Bastilly

Americký prezident Donald Trump dnes ukončí dvoudenní návštěvu Paříže, která je jeho třetí cestou do zámoří v prezidentské funkci. Politické rozhovory s hostitelem Emmanuelem Macronem, které ve čtvrtek dominovaly prvnímu dni Trumpova pobytu, dnes vystřídají ceremoniální povinnosti spojené se státním svátkem Francie. Trump se tak v Paříži zúčastní oslav Dne Bastilly. Jako čestný host bude šéf Bílého domu přihlížet vojenské přehlídce, která má být podle organizátorů grandiózní. V čele armádního defilé na třídě Champs-Élysées budou pochodovat i americké jednotky na počest stého výročí vstupu Spojených států do první světové války.

Čína odmítla mezinárodní kritiku za smrt disidenta

Čína dnes odmítla jako nevhodnou kritiku ze zahraničí za smrt vážně nemocného disidenta Lioua Siao-poa, který ve středu podlehl rakovině. Podle Pekingu jde o vnitřní záležitost Číny. „Čína je právní stát. Případ Lioua Siao-poa je součástí vnitřních záležitostí Číny,“ sdělil mluvčí čínského ministerstva zahraničí, kterého citovala agentura Nová Čína. Předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová ve středu řekla, že je vláda v Pekingu spoluodpovědná za předčasnou smrt čínského disidenta, básníka a nositele Nobelovy ceny za mír. Zármutek vyjádřili mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres, německá kancléřka Angela Merkelová nebo americký prezident Donald Trump.

OSN poskytne Haiti 40,5 milionu dolarů na pomoc obětem cholery

Nevyužité peníze z fondu stabilizační mise na Haiti poputují na pomoc obětem epidemie cholery, v rezoluci o tom rozhodlo Valné shromáždění OSN. Na svěřenecký fond tak převedou 40,5 milionu dolarů (asi 915,5 milionů Kč). Rezoluce, která byla přijata na základě konsenzu, uznává, že „OSN nese morální odpovědnost za oběti epidemie na Haiti a jejich rodiny“. Podle odborníků totiž nemoc na Haiti neúmyslně rozšířili příslušníci mírové mise z Nepálu. OSN však několik let tato obvinění odmítala nebo tiše opomíjela. Epidemie v zemi zasáhla více než 800 000 lidí, o život přišlo více než 9000 osob.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek