Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Bruselu dnes k jednacímu stolu usednou zástupci Velké Británie a Evropské unie, aby zahájili další týden rozhovorů o brexitu. Čeká je debata například o volném pohybu osob nebo o britských závazcích vůči unijnímu rozpočtu. Jaké další zprávy ze světa by vám dnes neměly uniknout? 

V Bruselu bude pokračovat vyjednávání o podmínkách brexitu

Vyjednávači Evropské unie a Británie dnes v Bruselu zahájí týden dalších jednání o podmínkách brexitu. Diplomatické týmy čekají čtyři dny plenárních zasedání a jednání ve třech pracovních komisích. Jejich úkolem je diskutovat o hlavních sporných tématech, na jejichž seznamu se dohodli na úvodním jednání v polovině června. Jde především o otázky migrace a volného pohybu osob, hranic mezi britským Severním Irskem a unijní Irskou republikou a výše britských závazků vůči unijnímu rozpočtu. Další kola jednání jsou naplánována na 18. září a 9. října.

Plány venezuelské vlády odmítla v referendu drtivá většina voličů

Nedělního neoficiálního referenda upořádaného opozicí, které se zabývalo záměrem venezuelské vlády svolat Ústavodárné shromáždění, se zúčastnilo 7,18 milionu lidí. Podle kritiků chce vláda novým orgánem nahradit parlament, v němž má opozice většinu, a posílit diktaturu prezidenta Nicoláse Madura. Podle agentury Reuters vládní záměr odmítlo 98 procent hlasujících. Referendum doprovázely i násilnosti. Před jednou z volebních místností začali ozbrojenci na motocyklech střílet do davu a nejméně jedna osoba přišla při přestřelce o život.

Blesková povodeň v Arizoně připravila o život nejméně devět lidí

Blesková povodeň v americkém státě Arizona si o víkendu vyžádala nejméně devět životů, z toho pěti dětí. Velká voda se přehnala přes oblíbené přírodní koupaliště Cold Springs, na němž byla více než stovka lidí. Nejmladší obětí byla podle AP dvouletá holčička, nejstarší 60letá žena. Všechny oběti byly podle vyšetřovatelů součástí 14členné skupiny, která si společně si vyrazila na jednodenní výlet. Jeden 13letý chlapec zůstává nezvěstný. Podle svědků katastrofy se přeživší museli ve skalnatém terénu držet stromů.