Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka se společně se svým slovenským a rakouským protějškem dnes v rakouském Salzburgu sejde s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Tématem jejich jednání bude změna směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a sociální dumping. Hongkong se mezitím připravuje na obří bouři Hato. Zatím zrušil stovky letů, očekává se, že uzavřené v středu zůstanou školy i obchody. Co dalšího se dnes děje za našimi hranicemi?

Macron bude jednat se Sobotkou o sociálním dumpingu

V rakouském Salzburgu dnes bude o změně směrnice o vysílání pracovníků do zahraničí a o sociálním dumpingu jednat francouzský prezident Emmanuel Macron s šéfy vlád Česka, Slovenska a Rakouska. Český premiér Bohuslav Sobotka chce s protějšky mluvit o sbližování výdělků a životní úrovně na západě a východě EU. Minulý týden řekl, že se chystá vyzvat Macrona a rakouského kancléře Christiana Kerna, aby francouzské a rakouské firmy ve svých pobočkách v Česku výrazněji zvyšovaly mzdy.

Hongkong zasáhne obří bouře, zrušeny jsou stovky letů

Hongkong se ve středu připravuje na tropickou bouři Hato, zrušeny již byly stovky letů a očekává se uzavření škol a obchodů. Meteorologové vydali třetí nejvyšší varování a uvedli, že bouře odpoledne vstoupí na pevninu asi 100 kilometrů západně od Hongkongu. „Pokud se bouře Hato jakkoli přiblíží, případně zesílí, bude znamenat značnou hrozbu pro Hongkong. Možnost vydání vyšších stupňů výstrahy tak není vyloučena,“ uvedli meteorologové, kteří rovněž varovali před rozsáhlými záplavami níže položených částí města.

Angola volí parlament, rozhodne se i o hlavě země

V Angole se dnes konají parlamentní volby, které rozhodnou i o budoucí hlavě státu. Favoritem je vládnoucí Lidové hnutí za osvobození Angoly (MPLA) dosavadního prezidenta Josého Eduarda dos Santose. Očekává se, že jednu z nejdéle úřadujících hlav afrických států v čele země bohaté na ropu nahradí člen MPLA a současný ministr obrany Joao Lourenço. Ten pro agenturu Reuters již řekl, že jako prezident nebude jen formální figurou či vykonavatelem vůle dos Santose, který zůstane předsedou MPLA. Slíbil také oživit ekonomiku a potlačit korupci, která je podle mezinárodních přehledů v Angole jedna z nejhorších na světě.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek