Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Katalánský parlament by měl projednat výsledky nedělního referenda o nezávislosti. Americký prezident Donald Trump míří do Las Vegas uctít oběti nedělního masakru. Počet obětí hurikánu Maria v Portoriku vzrostl na 34. Co důležitého ze zahraničí byste dnes měli vědět?

Katalánský parlament projedná referendum

Katalánský parlament by měl projednat nedělního referenda, ve kterém se údajně 90 procent zúčastněných voličů vyslovilo pro nezávislost na Španělsku. Regionální vláda premiéra Carlese Puigdemonta slíbila předložit ke schválení návrh na vyhlášení nezávislosti 48 hodin po vyhlášení výsledků. Referendum, jehož průběh narušily zásahy španělské policie a které nesplňovalo obvyklé požadavky pro tajné a nezávislé hlasování, neuznal španělský ústavní soud ani centrální vláda v Madridu. O situaci v zemi se bude bavit také Evropský parlament. Evropská unie se k separatistům staví odmítavě, odsoudila však použití násilí.

Trump míří do Las Vegas

Místo nejděsivějšího případu hromadné střelby do nevinných lidí v dějinách USA navštíví americký prezident Donald Trump. Jeho cesta do Las Vegas má být projevem úcty k památce 59 obětí a zároveň oceněním rychlého zásahu záchranářů a zdravotníků. Bezprostředně po nedělním útoku Trump označil tragédii za „akt čirého zla“. Policie mezitím oznámila, že našla celkem 47 střelných zbraní na třech různých místech, kde se vyskytoval pachatel nedělního masakru. Dvanáct zbraní mělo na sobě zařízení, která umožňují upravit poloautomatickou zbraň na plně automatickou zajišťující rychlejší střelbu.

Počet obětí hurikánu Maria vzrostl

Počet obětí hurikánu Maria na Portoriku vzrostl z 16 na 34. Oznámil to místní guvernér Ricardo Rosselló. Dodal, že zářijová bouře způsobila na ostrově materiální škody ve výši 90 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu Kč). Bílý dům sdělil, že pošle Kongresu ke schválení finanční pomoc ve výši 29 miliard dolarů pro státy nedávno zasažené hurikány - Portoriko, Mexiko a Floridu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek