Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Katalánští představitelé mají jednu z posledních možností, jak jasně deklarovat svůj záměr nevyhlásit na Španělsku nezávislost. Pokud tak neučiní, španělský premiér Mariano Rajoy plánuje rozhodnout o omezení autonomie regionu. Summit Evropské unie bude v pátek pokračovat svým druhým jednacím dnem. Politici se zaměří zejména na budoucnost evropského bloku, řešit se bude i brexit. Co dalšího se dnes děje za českými hranicemi? 

Katalánští lídři budou řešit nezávislost

Napjatá atmosféra mezi španělskou vládou a separatistickým vedením Katalánska se nejspíše neuklidní ani v poslední pracovní den týdne. Katalánští vůdci totiž mají jednu z posledních možností, aby se ještě před sobotním zasedáním centrální vlády jasně vzdali vyhlášení nezávislosti. Poté, na jednání kabinetu, hodlá premiér Mariano Rajoy, který se dnes vrací ze summitu EU v Bruselu, rozhodnout o omezení autonomie regionu. Separatisté, jejichž strany nejsou v postoji k vyhlášení samostatnosti zcela jednotné, mají dnes v plánu řešit případný termín svolání schůze místního parlamentu, na němž by mohli většinou hlasů deklaraci nezávislosti schválit.

Summit EU bude o budoucnosti a o brexitu

Druhý den summitu EU bude dnes v Bruselu nejprve patřit budoucnosti evropského bloku. Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk totiž představí jízdní řád toho, jak si představuje další diskuse o reformách unie. Budoucnosti se dotkne i další téma diskuse. Šéfové států a vládu budou - už bez britské premiérky Theresy Mayové - debatovat o vývoji jednání o brexitu. Mayová k tomu své řekla v noci na dnešek u pracovní večeře. Podle nizozemského premiérka Marka Rutteho ale nepřišla s žádným novým návrhem. 

V Číně pokračuje sjezd KSČ

V čínském Pekingu pokračuje dalším dnem týdenní sjezd Komunistické strany Číny. Ve čtvrtek hned několik představitelů sedmičlenného výboru politbyra vyzdvihlo politickou ideologii čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, což naznačuje, že by prezidentovy myšlenky mohly být zapsány do stanov strany. Analytici očekávají, že prezident si na sjezdu upevní svou moc; mimo jiné tím, že do významných funkcí prosadí své spojence. Prezident zahájil ve středu sjezd projevem, v němž načrtl dlouhodobý cíl rozvoje Číny, která by se podle něj měla stát do roku 2050 „moderní socialistickou velmocí se zásadním celosvětovým vlivem“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek