Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump v poslední pracovní den týdne přednese svůj projev na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří, poté se možná setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. V Evropě mezitím budou ministři EU jednat o mezinárodním obchodu. Co dalšího se dnes ve světě děje? 

Trump přednese projev na APECu

Americký prezident Donald Trump v pátek přiletěl do Vietnamu, kde přednese projev na summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Na okraj summitu by se rovněž mohlo uskutečnit setkání s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem, o jehož přípravě hovořily obě strany. V projevu hodlá šéf Bílého domu nastínit budoucí americkou roli v oblasti východní Asie a Pacifiku. Trump po letošním nástupu do funkce vyvázal USA z Transpacifického partnerství (TPP) a prosazuje protekcionistickou politiku, kterou většina zemí vnímá jako překážku ekonomického růstu. Jeho cílem je dosažení vyrovnané obchodní bilance s klíčovými státy oblasti Čínou a Japonskem.

V Evropě budou ministři jednat o mezinárodním obchodu

V Bruselu se v pátek uskuteční jednání ministrů zemí EU odpovědných za otázky mezinárodního obchodu. Hlavním tématem bude jednání o blížící se ministerské konferenci Světové obchodní organizace (WTO), zhodnocena rovněž budou nynější jednání o obchodních dohodách s Mexikem a zeměmi Mercosur, kam spadají vybrané země Jižní Ameriky. Evropská komise také předloží zprávu o plnění stávajících dohod. Za Českou republiku se jednání zúčastní ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Venezuelská opozice bude jednat s vládou

Venezuelská vláda a opozice se již potřetí pokoušejí obnovit vzájemné rozhovory, které by měly vést ke zlepšení poměrů v politickou a ekonomickou krizí sužované zemi. Opozice sice viní neoblíbeného prezidenta Nicoláse Madura ze snahy zamaskovat dialogem zásadní problémy ve vedení země, chce však prostřednictvím rozhovorů zajistit férovost prezidentských voleb, které jsou plánovány na příští rok, uvádí agentura Reuters. Dosud poslední snahu o dialog ukončila v září opozice, která tvrdila, že vláda neplní své sliby, kterými opozice podmínila svou účast v jednáních. Šlo například o propuštění politických vězňů či umožnění zahraniční humanitární pomoci strádajícím obyvatelům.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek