Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ve středu se na aukci v New Yorku vydražil obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho, a to za 450,3 milionu dolarů (9,8 miliardy korun). Je to vůbec nejdražší obraz, který se kdy v dražbě prodal. Dlouho očekávané otevření hraničního přechodu mezi Egyptem a palestinským Pásmem Gazy se odsouvá. Oznámil to ve středu poradce předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. A co dalšího se dnes ve světě děje?

V Pákistánu odhalili 1700 let starou sochu spícího Buddhy

V Pákistánu odhalili pozůstatky 1700 let staré sochy spícího Buddhy. Informoval o tom při prezentaci výsledků vykopávek lídr pákistánské opozice Imran Chán. Vykopávky a obnova buddhistických památek jsou podle agentury Reuters součástí snah Pákistánu podpořit místní turistiku a představit náboženskou harmonii v regionu dříve rozbouřeném boji. Region byl kdysi centrem buddhistické civilizace, která sahá až k dobám maurjovského krále Ašóky před 2300 lety.

Da Vinciho obraz se vydražil za 9,8 miliardy korun. Je to nejdražší obraz, který se kdy v dražbě prodal

Za 450,3 milionu dolarů (9,8 miliardy korun) se ve středu na aukci v New Yorku vydražil obraz italského renesančního malíře Leonarda Da Vinciho. Dílo zobrazující Ježíše Krista pojmenované Salvator Mundi (Spasitel světa) se tak podle aukční síně Christie's stalo nejdražším obrazem, který se kdy na světě prodal v dražbě. Předaukční odhady udávaly hodnotu díla 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Aukce trvala podle agentury AFP pouhých 19 minut, dražit se začalo na částce 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Totožnost kupce aukční síň zatím nezveřejnila.

Otevření hranice mezi Egyptem a palestinským Pásmem Gazy odloženo

Dlouho očekávané otevření hraničního přechodu mezi Egyptem a palestinským Pásmem Gazy se odsouvá. Oznámil to poradce předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Podle něj si odklad vyžádala Káhira, se kterou se nyní jedná o novém termínu otevření. Egypt hranici blokuje od roku 2007, kdy Gazu ovládlo radikální hnutí Hamás. Káhira ještě ponechá přechod Rafáh uzavřený kvůli blíže neupřesněným „zvláštním okolnostem“, uvedl poradce Azám Ahmad, kterého citovala agentura AP.