Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se setká s Vladimirem Putinem. S ruským prezidentem bude česká hlava státu jednat na úvod své státní návštěvy Ruska v Soči, poté odletí do Moskvy. Zemana na cestě doprovází silní podnikatelská mise. Zimbabwský parlament se pokusí odvolat prezidenta Roberta Mugabeho. Ten sice slíbil, že v úvodu tohoto týdne rezignuje, nicméně svůj slib nesplnil. Co dalšího se dnes za hranicemi Česka děje?

Zeman se setká s Putinem, pak odletí do Moskvy

Prezident Miloš Zeman se dnes v černomořském letovisku Soči setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání, které zahájí oficiální program pětidenní Zemanovy státní návštěvy v Rusku, se uskuteční v Putinově rezidenci Bočarov ručej, která je častým místem vrcholných jednání ruského vůdce. S Putinem chce Zeman jednat zejména o otázkách dvoustranných vztahů s důrazem na hospodářskou spolupráci. Diskuse se má týkat energetiky, dopravy nebo působení českých podniků na ruském trhu. Včera se tam Putin setkal se syrským prezidentem Bašírem Asadem, kterému šéf Kremlu poblahopřál k úspěchům v boji proti terorismu.

Parlament Zimbabwe navrhne odvolání Mugabeho

Zimbabwský parlament by měl v úterý učinit první krok v cestě k odvolání prezidenta Roberta Mugabeho, který zemi vládne dlouhých 37 let. Vládnoucí strana Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) po pondělním jednání ohlásila, že proces takzvaného impeachmentu spustí její zákonodárci na dnešním zasedání. Jako důvody pro sesazení uvedla strana to, že prezident „umožnil své ženě uchvátit moc, přestože ji nic neopravňuje k vedení vlády". Dále se podle ZANU-PF Mugabe neřídil zimbabwskou ústavu, a to v případě voleb regionálních zastupitelstev, které prý dosud nezahájily činnost. V neposlední řadě byl jmenován vysoký věk prezidenta.

Ministři kultury se sejdou v Bruselu

Ministři kultury evropské osmadvacítky se sejdou na jednání v belgickém Bruselu. Diskutovat se bude kromě jiného o tom, jak prostřednictvím digitálních technologií podpořit přístup ke kultuře či jak kultura a kulturní organizace mohou přispět k rozvoji soudržných evropských společností. Na programu jsou rovněž otázky spolupráce mezi Evropskou unií, vládami členských států a sportovním hnutím či role trenérů ve společnosti. Za Českou republiku se jednání zúčastní ministr kultury Daniel Herman.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek