Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Moskvě dnes pokračuje státní návštěva prezidenta Miloše Zemana. Dopoledne se zúčastní zahájení česko-ruského podnikatelského fóra, po poledni se pak sejde s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem. Co dalšího se dnes bude dít za českými hranicemi?

Zeman v Moskvě zahájí podnikatelské fórum, sejde se s Medveděvem

Podnikatelské fórum jako místo pro rozšíření kontaktů mezi českými a ruskými firmami bude dnes v Moskvě hlavním bodem programu státní návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Rusku. Na seminář, jehož zahájení má být Zeman přítomen, přijelo v úterý do Ruska kolem 140 zástupců českých firem. Ještě před zahájením fóra se Zeman pokloní památce neznámého vojína položením věnce k jeho pomníku v Alexandrovském parku u Kremelské zdi. Po zahájení fóra bude následovat Zemanova soukromá schůzka s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem v Gorkách u Moskvy. Společenským vrcholem státní návštěvy bude velká večerní recepce na českém velvyslanectví v Moskvě. Prezident při této příležitosti předá státní vyznamenání několika osobnostem.

Tribunál pro Jugoslávii vynese svůj poslední rozsudek, čeká se doživotí pro Mladiče

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) dnes vynese rozsudek v procesu s bývalým vrchním velitelem bosenskosrbské armády Ratkem Mladičem. Očekává se, že soud ho potrestá doživotním vězením za zločiny spáchané jeho silami během bosenské války v letech 1992-1995, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem. Mladičovi se po válce dařilo 16 let unikat spravedlnosti. Zatčen byl nakonec v Srbsku v roce 2011. Proces pak začal 16. května 2012 a závěrečné řeči obžaloby a obhajoby zazněly loni v prosinci. Proces s Mladičem je posledním případem haagského tribunálu. Případné odvolání proti dnešnímu rozsudku už převezme Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT), který 22. prosince 2010 ustavila Rada bezpečnosti OSN.

Velká porota obžalovala z terorismu atentátníka z New Yorku

Velká porota ve Spojených státech obžalovala z terorismu uzbeckého přistěhovalce Sayfulla Saipova, který na konci října na newyorské stezce pro pěší a cyklisty zabil pronajatou dodávkou osm lidí a dalších 12 osob zranil. Saipova vyšetřovatelé obvinili z terorismu 1. listopadu, tedy den po útoku. Ve stejný den si také formálně vyslechl obvinění, která před federálním soudem na Manhattanu vznesla prokuratura. V americkém justičním systému ale obzvláště v případě federálních zločinů rozhoduje o zahájení procesu velká porota, která posuzuje, zda je k tomu dostatek důkazů. Ta tak nyní dala souhlas, aby soudní proces mohl začít. Saipov čelí obžalobě, která má 22 bodů. Americký prezident Donald Trump chce, aby útočníkovi uložil soud trest smrti.