Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Papež František zahajuje návštěvu Barmy. V úterý by se měl setkat s nositelkou Nobelovy ceny za mír Su Ťij. Německá strana CDU kancléřky Angely Merkelové se vyslovila pro jednání o velké koalici s SPD. Indonéské úřady zvýšily varování před erupcí sopky na Bali. Co důležitého ze světa byste dnes měli vědět?

Papež zahajuje návštěvu Barmy

Papež František zahájí návštěvu Barmy. Z Říma odletěl v neděli večer, v největším barmském městě Rangúnu by měl přistát v pondělí po poledni. Oficiální program začíná v úterý, kdy se v barmské metropoli Neipyijtu setká papež s nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, prezidentem Tchin Ťjoem a dalšími politickými představiteli. V zemi žije jen nepatrná katolická menšina, většina obyvatel se hlásí k buddhismu. Ve čtvrtek bude František pokračovat v cestě do Bangladéše, který je převážně muslimský. Region v současnosti přitahuje pozornost kvůli krizi kolem muslimské menšiny Rohingů.

Merkelové CDU chce jednat o velké koalici s SPD

Nejužší vedení německé Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se na dnešním jednání jednohlasně vyslovilo pro zahájení rozhovorů o vytvoření velké koalice se sociální demokracií (SPD). Po zasedání, které trvalo čtyři a půl hodiny, to podle agentury DPA novinářům řekl předseda vlády spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko Daniel Günther. Před týdnem zkrachoval pokus o vytvoření takzvané jamajské koalice konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených.

Úřady varují před erupcí sopky na Bali

Indonéské úřady zvýšily varování před soptícím vulkánem Agung na nejvyšší možný stupeň. Lidi žijící v okruhu do deseti kilometrů pak vyzvaly k okamžité evakuaci, neboť bezprostředně hrozí větší výbuch. Z oblasti, kde žije 90 až 100 tisíc lidí, už podle mluvčího úřadu odešlo zhruba 40 tisíc osob. Mezinárodní letiště na ostrově Bali, kde se sopka nachází, bylo kvůli sopečné hrozbě uzavřeno, informovala agentura Reuters.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek