Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Rada bezpečnosti OSN bude jednat o výroku Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Na Západním břehu Jordánu se kvůli prohlášení čekají další protesty a násilnosti. Britská premiérka Theresa Mayová se setkala s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Rozhovory o brexitu mohou dle výsledků jednání dál postupovat. A co dalšího se dnes za hranicemi děje?

Rada bezpečnosti projedná Trumpova slova o Jeruzalémě

V New Yorku se dnes mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN, aby reagovala na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O jednání požádalo několik zemí, které Trumpův postup považují za možnou záminku k násilným reakcím. Na Západním břehu Jordánu se čekají velké protesty a možné násilnosti poté, co hnutí Hamas ve čtvrtek vyzvalo k zahájení nového povstání proti Izraeli. O svolání schůzky RB OSN požádalo osm zemí nesouhlasících s Trumpovým krokem: Británie, Francie, Itálie, Švédsko, Egypt, Senegal, Bolívie a Uruguay. Dá se očekávat, že na jednání patnáctičlenné rady zazní převážně kritická slova, neboť kromě od Izraele se k Trumpovu postupu staví většina zemí odmítavě či přinejmenším zdrženlivě.

Klíčový posun v jednáních o brexitu

Evropská komise oznámila, že podle jejího názoru nastal v rozhovorech o brexitu posun dostatečný k tomu, aby bylo možné jednat o budoucnosti vztahů po odchodu Británie z Evropské unie. Po ranním setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou to oznámil předseda komise Jean-Claude Juncker. Konečné rozhodnutí, zda rozhovory například o nových obchodních vztazích skutečně budou moci začít, musí udělat premiéři a prezidenti ostatních 27 zemí unie na summitu příští týden.

Vláda USA odvrátila omezení provozu úřadů kvůli nedostatku financí

Americká vláda dočasně odvrátila hrozbu akutního nedostatku financí a omezení provozu federálních úřadů. Obě komory Kongresu ve čtvrtek schválily provizorní financování federálních úřadů na následující dva týdny. V opačném případě hrozilo, že nebudou mít od soboty vládní úřady a instituce peníze na provoz. Jednání o rozpočtu na celý následující rok však žádnou konkrétní dohodu nepřineslo, uvedla agentura AP. Republikáni prosadili navýšení vládního rozpočtu o peníze nutné na provoz do 22. prosince navzdory téměř jednotnému odporu menšinových demokratů. Díky tomu nebude muset vláda omezovat provoz úřadů, ale ani národních parků či muzeí, což reálně hrozilo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek