Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Bruselu se dnes sejdou ministři zahraničí Evropské unie, aby projednali situaci na Blízkém východě poté, co americký prezident Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Rozhodnutí Spojených států zde bude hájit izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Co dalšího se dnes bude dít za českými hranicemi? 

Ministři EU budou s Netanjahuem probírat situaci kolem Jeruzaléma

Ministři zahraničí zemí Evropské unie se na své dnešní schůzce v Bruselu budou věnovat zejména aktuálnímu dění na Blízkém východě. Tam se totiž po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele s velkou intenzitou rozhořely spory mezi těmi, kdo tento krok vítají, a těmi, kdo jej odsuzují. Postoj USA bude v Bruselu hájit izraelský premiér a ministr zahraničí Benjamin Netanjahu, který ovšem bude mít těžkou pozici, protože unie s Trumpem nesouhlasí. EU totiž trvá na tom, že Jeruzalém musí být hlavním městem Izraele i Palestiny. 

Ukrajinský soud má jednat o Saakašvilim, čekají se demonstrace

Soud v Kyjevě má dnes rozhodnout, zda na bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho uvalí vazbu ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku, jak podle obhájců žádá prokuratura. V ukrajinské metropoli se současně očekává další demonstrace Saakašviliho přívrženců, kteří kromě osvobození svého vůdce požadují odvolání prezidenta Petra Porošenka. „Míšu na svobodu, Porošenka na pryčnu!“ skandovali už v neděli demonstranti v ukrajinské metropoli.

Čína využívá síť LinkedIn k rekrutování německých politiků, zjistil úřad BfV

Čína užívá falešné účty na profesní síti LinkedIn ke sbírání informací o německých státních úřednících a politicích, uvedl Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfV), který má v Německu funkci civilní kontrarozvědky. Čínská rozvědka se podle BfV prostřednictvím dotčené profesní sítě zaměřila na 10 000 Němců s pravděpodobným úmyslem získat je jako informátory. „Jedná se o rozsáhlý pokus infiltrovat sněmy, ministerstva a vládní úřady,“ uvedl šéf BfV Hans-Georg Maassen. Čínští hackeři také čím dál častěji útočí na evropské společnosti prostřednictvím ověřených dodavatelů, dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek