Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ve včerejších katalánských volbách získali absolutní většinu separatisté. Vyplývá to z výsledků po sečtení 99 % hlasů. A co dalšího dnes bude ovlivňovat zahraniční dění?

V katalánských volbách získali většinu separatisté

Separatistické strany získaly ve čtvrtečních předčasných volbách v katalánském parlamentu absolutní většinu. Vyplývá to z výsledků po sečtení více než 99 procent hlasů. Ve 135členném regionálním sboru tak separatisté obdrží 70 mandátů, tedy o dva méně než po volbách z roku 2015Tento výsledek je ale ranou pro španělskou vládu, která volby vyhlásila v naději, že katalánští separatisté většinu ztratí. Ve volbách zvítězila strana Ciudadanos (katalánsky Ciutadans), která je proti odtržení Katalánska od Španělska a která bude mít v novém katalánském parlamentu 37 křesel. O tři méně mandátů získala separatistická koalice katalánského expremiéra Carlese Puigdemonta Společně pro Katalánsko (JxCat). Třetí skončila se 32 mandáty Republikánská levice Katalánska (ERC), jejíž lídr Oriol Junqueras je od začátku listopadu ve vazbě kvůli snahám o nezávislost Katalánska.

Putin si telefonoval s Merkelovou

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o tom, jak zajistit, aby se na východní Ukrajinu mohli vrátit ruští pozorovatelé, kteří mají dohlížet na příměří. S odkazem na Kreml a Berlín o tom informovala agentura Reuters. Mluvčí německé vlády Steffen Seibert uvedl v prohlášení, že Merkelová Putinovi řekla, že by se Moskva měla podílet na řešení situace. Kreml oznámil, že poradci lídrů obou zemí budou spolupracovat na plánu, jenž zajistí návrat pozorovatelů. Boje na východě Ukrajiny propukly před třemi lety, kdy proruští radikálové vyhlásili samozvanou Doněckou a Luhanskou lidovou republiku. Podle Kyjeva poskytuje mimo jiné i vojenskou podporu separatistům Rusko, to však Moskva trvale odmítá. Násilí si zatím od roku 2014 vyžádalo na 10 000 životů.

Pobřežní stráž zachránila většinu pasažérů s havarovaného filipínského trajektu

Filipínská pobřežní stráž zachránila 252 pasažérů a členů posádky, kteří cestovali trajektem, jenž ve čtvrtek havaroval východně od metropole Manily. Nehoda si vyžádala pět mrtvých. S odkazem na filipínské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Podle dřívějších zpráv bylo vyproštěno 240 osob a nejméně čtyři lidé utonuli. Trajekt havaroval ve čtvrtek ráno v důsledku velkých vln, které způsobil silný vítr- postupně se do trajektu začala vlévat voda a následně se plavidlo potopilo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek