Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký Kongres odsouhlasil provizorní financování vlády na další dva týdny. Kvůli sporům demokratů a republikánů byly státní úřady od soboty bez peněz. Ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum. Očekává se účast významných státníků. A co dalšího se dnes bude za hranicemi dít?

Kongres USA odsouhlasil financování vlády na další dva týdny

Americký Kongres schválil v pondělí prozatímní financování vlády, která byla od soboty bez peněz kvůli sporu republikánů s demokraty. Zákon, který již podepsal prezident Donald Trump, zajišťuje chod úřadů do 8. února. Vládní rozpočet získal po dlouhém vyjednávání klíčovou podporu části opozičních demokratů, kteří za svůj souhlas požadovali republikánský slib schválení zákona chránícího přistěhovalce. Zatímco souhlas Sněmovny reprezentantů, kde mají republikáni výraznější většinu, se očekával, v Senátu nebyla podpora rozpočtu dlouho jistá. Poté, co lídr senátních demokratů Chuck Schumer oznámil, že jeho strana návrh podpoří, hlasovalo pro 81 senátorů ze stovky.

V Davosu začíná Světové ekonomické fórum

Ve švýcarském horském letovisku Davos oficiálně začíná Světové ekonomické fórum (WEF). Očekává se na něm řada předních státníků, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, německé kancléřky Angely Merkelové, francouzského prezidenta Emmanuela Macrona či britské premiérky Theresy Mayové. Letošní, 48. ročník, se ponese v duchu motta „Vytváření sdílené budoucnosti v roztříštěném světě". Akce se zúčastní i český premiér Andrej Babiš. Dnes vystoupí například kanadský premiér Justin Trudeau. Více panelů než v předchozích letech se bude věnovat umělé inteligenci a technologii blockchain, která vytváří kryptoměny, jako je například bitcoin. Důležitým tématem bude i křehkost či síla současného oživení ekonomiky a budoucnost kapitalismu.

Filmová akademie zveřejní nominace na Oscary

Americká filmová akademie dnes zveřejní seznam filmů, herců a tvůrců nominovaných na Oscary. Mezi kandidáty o nejprestižnější filmová ocenění by podle znalců tradičně neměly chybět snímky, které si nedávno odnesly ceny filmových novinářů, herců či producentů. Letos jde především o drama Tři billboardy kousek za Ebbingem režiséra Martina McDonagha či fantasy thriller mexického tvůrce Guillerma del Tora Tvář vody. V každé z hlavních kategorií nominují akademici pět uchazečů. Zatímco McDonaghův film již letos získal Zlatý glóbus udělovaný zahraničními novináři v Hollywoodu nebo cenu SAG, o níž rozhodují herci, Tvář vody uspěla v oceněních, která udělují kritici a producenti. Média se shodují, že šanci na nominace mají i další úspěšné filmy, jako je komedie Lady Bird, válečné drama Dunkirk či thriller Uteč.