Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Premiér Andrej Babiš se ve středu zúčastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Tam se setká se svým lucemburským či portugalským protějškem. Francie mezitím bude soudit muže, který během teroristických útoků z roku 2015 poskytnul útočníkům ubytování. Jde o první proces v souvislosti s atentáty, které si vyžádaly 130 lidských životů. Co dalšího se dnes děje za hranicemi Česka? 

Babiš se zúčastní ekonomického fóra v Davosu

Premiér Andrej Babiš se ve středu zúčastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Předseda české vlády má během své švýcarské návštěvy na programu několik bilaterálních schůzek – například s premiéry Lucemburska, Portugalska a s předsedou Valného shromáždění OSN Miroslavem Lajčákem. Na Světovém ekonomickém fóru vystoupí řada státníků, ve středu promluví například francouzský premiér Emmanuel Macron či německá kancléřka Angela Merkelová.

Francie bude soudit muže, který poskytl ubytování teroristům

V Paříži dnes začne proces s Jawadem Bendaoudem, který podle obžaloby v roce 2015 poskytl ubytování teroristům, z nichž nejméně jeden podle všeho útočil v Paříži 13. listopadu téhož roku. Jde o první proces v souvislosti s atentáty, které si vyžádaly 130 obětí. Bendaoud se brání, že o zločineckých úmyslech ubytovaných neměl potuchy. Pařížská prokuratura ale zastává opačný názor. Bendaoud ubytoval údajného strůjce pařížských útoků Abdelhamida Abaaouda s dvěma dalšími muži. Abaaoud se chystal o necelý týden poté odpálit s trhavinou při dalším útoku, tentokrát v pařížské obchodní čtvrti La Défense. Nakonec byl zabit spolu s dalšími dvěma osobami při policejním zátahu na pařížském předměstí Saint-Denis, kde se po atentátech ukrýval.

USA budou jednat o budoucnosti NAFTY

Ve středu se uskuteční již šesté kolo rozhovorů mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem o budoucnosti Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). To je podle amerického prezidenta jedna z nejhorších dohod, jakou kdy Spojené státy uzavřely, Trump usiluje o její zrušení či revidování. Zbylé země se snaží dohodu zachovat. „Pracujeme velmi tvrdě na tom, abychom našim sousedům na jihu ukázali, jak je NAFTA pro všechny zúčastněné výhodná,“ komentoval snahy vyjednávacích týmů kanadský premiér Justin Trudeau.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>