Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump podle agentury AP vyhrožoval Mexiku, že pokud nezvládne boj se zločinci, USA tam pošlou ozbrojené síly. Ruského prezidenta čeká schůzka s maďarským premiérem Orbánem. A Britská vláda vydá bílou knihu o brexitu. Co ze zahraničních událostí by vám nemělo utéct?

Trump měl vyhrožovat Mexiku

Zvládejte lépe boj se zločinci, nebo na vaše území pošleme ozbrojené síly. Takové varování měl podle agentury AP vyslovit americký prezident Donald Trump v nedávném telefonátu s mexickým lídrem Enriquem Peňou Nietem. Hovor se týkal především stavby zdi na hranici obou zemí. Mexiko ale podobnou výhrůžku samo popírá, Bílý dům se oficiálně nevyjádřil. Nebylo by to však poprvé, co Trump kritizoval Mexiko kvůli bezpečnosti. V minulosti poukazoval na drogové kartely a se zločinností spojoval také imigranty nelegálně přicházející do USA.

Putin se sejde s Orbánem

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví maďarskou metropoli. V Budapešti bude jednat s maďarským premiérem Viktorem Orbánem o rozšíření jediné tamní jaderné elektrárny Paks. Maďarsko dosud čeká na povolení z Bruselu pro dostavbu dvou bloků, kterou mají provést a financovat Rusové. Putinův poradce Jurij Ušakov naznačil, že maďarští partneři by se mohli podílet na projektech plynovodů obcházejících Ukrajinu. Jedna z větví plynovodu Nord Stream by mohla vést až do Maďarska.

Bílá kniha o brexitu

Britská vláda vydá tzv. bílou knihu o plánovaných podmínkách odchodu země z Evropské unie. Zákonodárci žádali před týdnem premiérku Theresu Mayovou, aby plán brexitu předložila před hlasováním parlamentu o návrhu zákona o jeho zahájení. Poslanci zákon schválili v prvním čtení ve středu. Definitivně by ho měli potvrdit za týden, Sněmovna lordů následně o měsíc později. Mayová chce spustit odchod z EU nejpozději koncem března.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek