Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Představitelé EU budou na Maltě řešit omezení migrace přes Středozemní moře a americký ministr obrany varoval KLDR, že by jaderný útok totalitního režimu vedl ke zdrcující odvetě. Jaké další zprávy ze světa se dnes vyplatí vědět?

Summit na Maltě bude řešit migraci

Lídři Evropské unie, kteří se scházejí na Maltě, budou řešit omezení migrace do Evropy přes Středozemní moře. Zaměřit se přitom chtějí na Libyi, odkud připlouvá nejvíc migrantů. „Už se můžeme začít opírat o spolupráci se stávající libyjskou vládou. Sice ta její pozice není bůhvíjaká, ale přece jenom už je to nějaký partner, se kterým konečně můžeme začít jako Evropská unie komunikovat,“ řekl před summitem český premiér Bohuslav Sobotka.

EU chce například pomoci s ostrahou jižní hranice Libye, aby do ní nepřicházeli migranti z jiných zemí, nebo s posílením libyjské pobřežní stráže. Představitelé zemí EU budou jednat také o brexitu, nebo spolupráci s USA v čele s Donaldem Trumpem.

Na Ukrajině zuří boje

Na východě Ukrajiny pokračují boje s proruskými separatisty. Včera večer otřásl Doněckem silný výbuch, který si vyžádal dva mrtvé a 13 zraněných. Podle separatistů ho způsobilo ukrajinské ostřelování. Boje na Ukrajině řeší i Rada bezpečnosti OSN. Nová stálá zástupkyně Spojených států v OSN Nikki Haleyová včera obvinila Rusko z eskalace konfliktu na východě ukrajinského území a uvedla, že protiruské sankce budou platit, dokud Moskva nevrátí Ukrajině Krym.

Jaderný útok KLDR by vedl k zdrcující odvetě, varoval ministr obrany USA

James Mattis, který je na návštěvě v Jižní Koreji, uvedl: „Jakýkoliv útok na USA, anebo na naše spojence bude odražen. Jakékoliv použití jaderné zbraně by se střetlo s odpovědí, která by byla účinná a zdrcující.“ Severní Korea navzdory rezolucím RB OSN pokračuje ve vývoji jaderného arzenálu. Poté, co Donald Trump během prezidentské kampaně zpochybnil některé aspekty spojenectví se Soulem, Mattis jihokorejskou vládu ujistil, že americká podpora bude pokračovat. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek