Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Strany německé vládní konzervativní unie CDU/CSU dnes oficiálně nominují Angelu Merkelovou jako kandidátku na kancléřku do podzimních parlamentních voleb. Ministry zahraničí EU čeká v Bruselu jednání o dění na Ukrajině a v Libyii. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout? 

Nominace pro Angelu Merkelovou

Angela Merkelová se dnes oficiálně stane kandidátkou vládní CDU/CSU na kancléřku. V zářijových volbách bude svůj post obhajovat už potřetí. Nominaci provázely spory mezi CDU a CSU o migrační politiku. Kvůli rozdílným názorům na řešení uprchlické krize se vedení Křesťanskosociální unie (CSU) rozhodlo Merkelovou podpořit teprve nedávno. Necelých osm měsíců před volbami chtějí ale obě strany dát najevo, že rozpory z velké části překonaly a že stojí za kandidaturou Merkelové. Ta má podle analytiků „velmi dobré“ šance stanout počtvrté po sobě v čele německé vlády.

Ministři zahraničí EU budou jednat o dění na Ukrajině či o Libyi

Ve snaze zastavit migranty mířící do EU přes centrální Středomoří se z Libye po pátečním neformálním summitu evropského bloku na Maltě stává klíčová země. Evropa chce například více podporovat libyjskou pobřežní stráž a další složky organizované mezinárodně uznanou libyjskou vládou. Ministři dnes ale v Bruselu budou jednat hlavně o politickém dialogu s dalšími hráči v Libyi. Ten by měl po roce od vzniku vlády posílit její možnosti území státu efektivně spravovat.

Ministři se budou věnovat i sílícímu násilí na východě Ukrajiny. Očekává se zdůraznění dodržování mírových dohod z Minsku. Šéfové diplomacií by měli hovořit také o ukrajinských reformních snahách týkajících se makroekonomické stabilizace či změn v bankovním sektoru, v soudnictví i v jiných oblastech.

Nový výcvik NATO v Iráku

V Iráku dnes NATO zahajuje nový výcvik, který má naučit tamní bezpečnostní síly likvidovat výbušniny nastražené takzvaným Islámským státem. První část výcviku potrvá pět týdnů a zajišťuje ji 30 vojáků aliance. Společně s dalšími již probíhajícími výcviky aliance v Iráku má nový program posílit schopnost Iráčanů bojovat proti Islámskému státu a zajistit svou vlastní bezpečnost. „Nejlepší zbraní, kterou máme v boji proti terorismu, je formování místních sil,“ uvedl šéf NATO Jens Stoltenberg.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek