Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Britský parlament dnes patrně schválí zákon o vystoupení Británie z Evropské unie. Ve Skotsku opět sílí podpora nezávislosti a na letištích v Berlíně a v Hamburku se stávkuje, ovlivní to i lety v Praze. Co se dnes bude dít ve světě?

Brexit na spadnutí

Britský parlament má dnes hlasovat o zahájení jednání s Evropskou unií o odchodu země z evropského bloku. Očekává se, že dolní sněmovna zákon schválí. Premiérka Theresa Mayová v pondělí vyzvala britské zákonodárce, aby se nesnažili čelit vůli britského lidu a neprosazovali změny zákona. Poslanci již před týdnem zákon podpořili v prvním čtení téměř pěti sty hlasy. Proti se nakonec postavil jediný konzervativní poslanec, přestože brexit dříve odmítala většina jeho stranických kolegů. U opozičních labouristů byla vzpoura znatelnější. Navzdory výzvě lídra Jeremyho Corbyna, aby podpořili zákon, v prvním čtení hlasovalo proti 47 jeho spolustraníků. Nyní by mohlo být rebelů ještě víc, ale vliv na výsledek hlasování to mít nebude.

Podpora skotské nezávislosti sílí

Po oznámení premiérky Theresy Mayové o rázném odchodu země z evropských struktur se podpora projektu skotské nezávislosti zvýšila. Po odečtení nerozhodných názorů se pro samostatnost Skotska vyslovilo 49 procent dotázaných, proti 51 procentům. Podle lednového průzkumu by pro nezávislost hlasovalo 45,5 procenta Skotů, proti 54,5 procenta.

Stávka na letištích

Stávka pozemního personálu letišť v Berlíně a Hamburku začala dnes nad ránem a potrvá téměř celé dopoledne. Protestní akce by se mohla dotknout i letů z Prahy a do Prahy. Na berlínských letištích Tegel a Schönefeld potrvá stávka od 5:00 do 11:00 hodin. V Hamburku začala o hodinu dříve. V německém hlavním městě bylo zrušeno 71 letů, většina ostatních bude mít zpoždění. Stávkou chtějí zaměstnanci obou letišť vyvinout tlak na zvýšení mezd. Verdi požaduje zvýšení mzdy pro až 2 tisíce zaměstnanců ze zhruba 11 na 12 eur na hodinu.