Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Odvolací soud potvrdil neplatnost amerického výnosu, který zakazoval vstup obyvatelům sedmi muslimských zemí. Americký prezident podpořil politiku jedné Číny. Co dalšího ze světa by vám dnes nemělo uniknout?

Trumpův antimuslimský zákaz neplatí, rozhodl odvolací soud

Odvolací soud v San Francisku ve čtvrtek zamítl odvolání vlády USA proti rozhodnutí soudu v Seattlu, jímž dočasně ztratil vykonavatelnost prezidentův dekret k migraci z konce ledna. Ministerstvo spravedlnosti argumentovalo tím, že Trump jednal ve jménu zajištění americké bezpečnosti. Právní zástupce státu Washington naopak tvrdil, že jde o náboženskou diskriminaci. Prezident Donald Trump potvrdil, že chce přesto dekret dál soudně bránit. Obyvatelé sedmi muslimských zemí, kteří měli zákaz vstoupit do USA, teď mohou i nadále přijíždět zpátky do Spojených států. 

Trump mluvil se Si Ťin-pchingem, uznal politiku jedné Číny

Americký prezident Donald Trump poprvé telefonicky mluvil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a ujistil ho, že chce uznávat politiku jedné Číny. Výsledek hovoru je překvapivý, protože ještě v lednu Trump pro Wall Street Journal uvedl, že o všem je možné jednat, včetně politiky jedné Číny. Si Ťin-pchinga pobouřilo, když americký prezident přijal v prosinci telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen, která mu gratulovala ke zvolení. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Rozhovor mezi státníky byl prý dlouhý a přátelský.

Německý soud rozhodne o satirické básni proti tureckému prezidentovi

Německý soud by měl vynést verdikt v civilním sporu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s německým satirikem Janem Böhmermannem. Erdogan chce dosáhnout zákazu posměšné básně, kterou o něm satirik složil. Celý proces má podtitul Erdogate a odstartoval v březnu 2016, když Böhmermann ve svém pořadu přečetl báseň „Hrubá kritika“. V té Erdogana viní z porušování lidských práv. Po telefonátu s tureckým premiérem báseň odsoudila i Angela Merkelová. Satirikovi musela být také přidělena policejní ochrana.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek