Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký prezident Donald Trump se setká ve Washingtonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Společně budou řešit bezpečnost Izraele a řešení konfliktu na Blízkém východě. Hlava USA ale nejspíš bude muset řešit i potíže na domácí půdě, týkající se kontaktů jeho lidí s ruskými agenty v průběhu kampaně. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Setkání Trump – Netanjahu

Donald Trump se v průběhu své kampaně opakovaně vyjadřoval silně proizraelsky a premiér Netanjahu byl jedním z prvních státníků, kteří se po jeho zvolení dočkali pozvání do Washingtonu. Americký prezident rovněž kritizoval řadu kroků předchozí administrativy v souvislosti s židovským státem, po volbách ale své výroky zmírnil, jak upozorňují izraelská média v souvislosti s židovskými osadami. Prezident je sice stále nepovažuje za překážku míru, budování nových osad nebo rozšiřování těch stávajících ale podle jeho slov „není dobré“, Trump bude nejspíš také muset řešit obvinění na vnitrostátní scéně. List New York Times totiž vypátral, že se v průběhu kampaně prezidentovi lidé opakovaně stýkali s ruskými agenty.

Přítel střelce ze San Bernardina se přizná

Pětadvacetiletý Enrique Marquez se před soudem přizná k poskytování pomoci pachatelům předloňského teroristického útoku v San Bernardinu. Muž koupil zbraně, kterými radikalizovaní muslimští manželé zaútočili v Kalifornii na vánoční besídku v sociálním centru a zavraždili 14 lidí. Marquez, který pod vlivem střelce ze San Bernardina Farooka, jenž byl jeho sousedem, přestoupil v roce 2007 na islám. Podle státního zástupce se navíc doznal k tomu, že spolu se svým přítelem Farookem, kterého spolu s manželkou policisté po útoku zastřelili, plánovali teroristické útoky už v minulosti. Útočit chtěli na škole ve svém domovském městě Riverside a uvažovali také o tom, že pomocí výbušnin paralyzují dopravu na jedné z kalifornských dálnic a následně budou střílet řidiče v kolonách. Muži hrozí 25 let za mřížemi.

Evropský parlament bude hlasovat o CETA

Na programu Evropského parlamentu je dnes závěrečné hlasování o obchodní dohodě s Kanadou, známé pod zkratkou CETA. V případě schválení dohody, která odstraňuje většinu celních poplatků mezi členskými státy Evropské unie a Kanadou, by nová pravidla mohla platit už od jara. Smlouvu, která má usnadnit a rozšířit vzájemnou obchodní výměnu a proud investic, podepsaly obě strany na konci října po více než pětiletém vyjednávání. Evropský parlament je posledním orgánem, jehož souhlas s textem dohody je nutný, aby mohla vstoupit v platnost. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek