Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Europoslanci rozhodnou, zda se zpřísní boj proti terorismu. Kontroly na hranicích EU by kvůli tomu nejspíš byly důkladnější. Rex Tillerson jako nový americký ministr zahraničí poprvé zasáhne do mezinárodních jednání a sejde se také se svým ruským protějškem. Co dalšího byste dnes měli sledovat?

Europoslanci budou hlasovat o nových opatřeních proti terorismu

Ve Štrasburku končí plenární zasedání Evropského parlamentu. Poslanci budou hlasovat o nové protiteroristické směrnici či o zpřísnění kontrol na vnějších hranicích EU. Pokud schválí protiteroristickou právní úpravu, měly by být v členských státech považovány za trestné činy například cestování do zahraničí s cílem připojit se k teroristické skupině, účast na výcviku teroristů či veřejná obhajoba terorismu. Druhá norma by měla zpřísnit kontroly při vstupu a opuštění území EU. U každého cizince i občana zemí EU by měly úřady zjišťovat, zda pas či doklad totožnosti, kterým se prokazuje při vstupu na území EU i cestě mimo unii, není evidován v databázi ukradených či ztracených dokladů.

Nový americký ministr zahraničí se poprvé zapojí do mezinárodních jednání

V německém Bonnu se sejdou ministři zahraničí zemí G20. Na setkání se poprvé představí také nový americký ministr zahraničí Rex Tillerson. Ten je bývalým ředitelem ropného gigantu Exxon Mobile. Jeho nástup do úřadu proto provázely kontroverze a objevilo se podezření o jeho těsných kontaktech v Rusku. Ještě před jeho nástupem do úřadu navíc rezignovali nejvýše postavení úředníci ministerstva zahraničí, kteří s ním odmítli spolupracovat. Na okraj dnešního jednání se Tillerson sejde i s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Jihoafrický soud bude jednat o Krejčířovi

Jihoafrický soud by měl projednávat kauzu, ve které je Radovan Krejčíř spolu s dalšími čtyřmi lidmi obžalován z podílu na víc než tři roky staré vraždě libanonského dealera drog Sama Issy. Krejčíř je nyní umístěn do přísně střežené věznice ve městě Kokstad, ve které si údajně své tresty v celách po jednom odpykávají ti nejhorší zločinci. Krejčíř je zde kvůli trestu 35 let vězení za pokus o vraždu, únos a za své zapojení do drogového byznysu a opakovaně si stěžuje na zdejší podmínky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek