Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký viceprezident Mike Pence pokračuje v evropském turné. Sejde se s představiteli Evropské unie a Severoatlantické aliance. Očekává se, že pravděpodobně Evropu znovu ujistí o trvajícím odhodlání Spojených států dodržet své závazky vůči evropským spojencům. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Americký viceprezident v Evropě

Pence je v Bruselu od neděle, jednal už s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Dnes se sejde se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem, Evropské komise Junckerem a s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Americký viceprezident během evropského turné rozptyluje obavy spojenců o plnění amerických závazků v NATO, které vyvstaly po výrocích nového prezidenta USA Donalda Trumpa. Zároveň ale zdůrazňuje, že členové NATO by měly urychleně začít do své obrany více investovat, ideálně doporučená dvě procenta hrubého domácího produktu.

Předávání Oscarů a imigrační výnos

Dva syrští záchranáři z takzvaných Bílých přileb, o nichž je stejnojmenný film nominovaný na Oscara, dostali víza pro vstup do Spojených států. Zatím se ale nerozhodli, zda na ceremoniál, který se uskuteční tuto neděli, pojedou. Stále se totiž kvůli imigračnímu výnosu amerického prezidenta obávají komplikací na letišti v USA, řekli to agentuře AFP.

Takzvané Bílé přilby vznikly v roce 2013 v Sýrii. Jejich členové jsou dobrovolníci, kteří pomáhají zachraňovat obyvatele válkou zmítané blízkovýchodní země, působili především na územích kontrolovaných povstaleckými skupinami. „Ten film už je pro nás historií. Ale doufáme, že Oscara dostaneme, protože by to Bílým přilbám dalo morální podporu. Ukázalo by se tak, že jejich oběti nebyly zbytečné,“ uvedl šéf Bílých helem Raíd Sálih.

Vyšetřování vraždy Kim Čong-nama pokračuje

Malajsie si předvolala velvyslance KLDR kvůli jeho výrokům, které souvisí s vyšetřováním vraždy bratra severokorejského vůdce Kim Čong-nama. Velvyslanec na páteční tiskové konferenci naznačil, že malajsijská vláda má „co skrývat“ a tvrdil, že Malajsie uzavřela tajné dohody s „někým z vnějšku“.

Malajsijské úřady mezitím provádějí druhou pitvu těla Kim Čong-nama. První podle nich nepřinesla jasné výsledky. Předpokládá se, že bratr severokorejského diktátora byl otráven neznámou jedovatou látkou, která mu byla nastříkána do obličeje, když minulé pondělí čekal na svůj let na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek