Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Donald Trump má náhradu za poradce Flynna, který se stýkal s Rusy. Ve funkci bezpečnostního poradce ho nahradí Herbert McMaster. Boje o Mosul pokračují, irácká armáda se zahraničními spojenci osvobozuje město od nadvlády Islámského státu. A co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Trump má nového bezpečnostního poradce. Čeká se také podpis revidovaného protiimigračního dekretu

Trump si zvolil nového poradce pro národní bezpečnost. Stal se jím generál Herbert Raymond McMaster. Nahradí Michaela Flynna, který ve funkci vydržel pouhé čtyři týdny, když se mu osudnými staly kontakty s Ruskem a lhaní o nich. Očekává se, že tento týden by měl Trump také vydat revidovaný protiimigrační dekret. Podle informací serveru Politico nebude nový výnos zřejmě obsahovat úplný zákaz vstupu syrských uprchlíků do země.

Boje o Mosul pokračují, irácká armáda postupuje na západ

Iráčtí vojáci pokračují v útoku na západní Mosul. Město bylo pod kontrolou Islámského státu. Východ města dobyla irácká armáda už v lednu, nyní postupuje na západ. Vojákům se podařilo dobýt vesnici Abú Sajf, která je na kopci nad mosulským letištěm a v níž kladli odpor bojovníci IS. Armáda na ně útočila mimo jiné z vrtulníků. Letiště chce irácká armáda po dobytí přeměnit na základnu, odkud povede hlavní ofenzivu na západní Mosul. Armáda zahájila boj o západní Mosul v neděli. Koalice, kterou vedou Spojené státy, pomáhá iráckým ozbrojeným silám.

Soud rozhodne o vině izraelského vojáka, který záměrně zabil bezbranného Palestince

Izraelský soud dnes bude rozhodovat v kontroverzním sporu zabití palestinského vojáka. Soud rozděluje veřejnost a vytváří ve společnosti napětí. Izraelský voják Elor Azaria měl loni v březnu údajně zastřelit zraněného Palestince. Podle záznamu na kamerách přišel k bezbrannému ležícímu vojákovi a střelil ho do hlavy. Podle soudu Azaria jednal proti armádním předpisům, voják se ale brání, že měl strach, že u sebe může mít Palestinec pás s výbušninou. Prokurátor žádá pro vojáka trest odnětí svobody na tři až pět let. Řada izraelských politiků včetně premiéra Benjamina Netanjahua se už vyslovila pro to, aby byla Azariovi udělena milost.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek