Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

V Ženevě proběhne další kolo rozhovorů o Sýrii. Ani tentokrát ale zřejmě nepřinesou průlom. KLDR odmítá vinu za smrt bratra Kim Čong-una a mexické vládě se zase nelíbí americká pravidla pro deportace. Co by vám dnes nemělo uniknout?

Rozhovory o Sýrii

V Ženevě proběhne další kolo rozhovorů o Sýrii, jež svolala OSN. Kromě zástupců Spojených národů budou na místě delegace syrské vlády a jejích oponentů. Rozhovory jsou čtvrté od začátku syrské války v roce 2011. Jejich organizátor, zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, však neočekává průlom. Považuje je spíše za začátek dalších kol, která umožní vyjednávat o tématech do hloubky. Jednání se podle něj mají soustředit na dohodu o sestavení vlády, změnu ústavy a přípravu voleb.

KLDR obvinila Malajsii ze smrti Kimova bratra

Severokorejský režim obvinil Malajsii ze smrti bratra severokorejského vůdce Kim Čong-una. Severokorejská oficiální agentura KCNA uvedla, že malajsijské vyšetřování vraždy je podle Pchjongjangu plné pochybností. Země požaduje okamžité předání těla do KLDR.  Zároveň odmítla, že by v Kimově smrti hrála jakoukoli roli. Kim Čong-nama otrávili 13. února na letišti v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, což vyvolalo diplomatický spor mezi oběma zeměmi.

Mexická vláda odmítla pravidla pro deportace

Mexiko zásadně odmítá nová pravidla amerických úřadů, která výrazně rozšiřují možnosti deportací cizinců pobývajících v USA nelegálně. Uvedl to mexický ministr zahraničí Luis Videgaray. Ve stejný den do země zavítal jeho americký protějšek Rex Tillerson, aby řešil spory obou zemí vyvolané tvrdým přístupem nového prezidenta Donalda Trumpa k otázkám migrace. Podle instrukcí, které tento týden vydalo americkým úřadům ministerstvo vnitřní bezpečnosti, mohou vyhošťovat přistěhovalce bez potřebných dokladů, již se dopustí byť jen drobného porušení zákona.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek