Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Vyšetřovatelé v Malajsii zjistili, že bratra Kim Čong-una, který byl zavražděn na letišti v Kuala Lumpuru 13. února, zabila vysoce účinná chemická zbraň. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou na bodu mrazu. Co dalšího se děje právě teď ve světě?

Smrt Kim Čong-nama

Vyšetřování smrti bratra severokorejského diktátora přineslo další výsledky. Na těle Kim-Čong-nama se našla smrtelně nebezpečná nervová látka VX, jak uvedla agentura AFP s odkazem na malajsijskou policii. Vyšetřovatelé již dříve uvedli, že bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam byl s největší pravděpodobností otráven jakousi jedovatou látkou, která mu byla vetřena do obličeje, když v Kuala Lumpuru čekal na svůj let zpět do Macaa, kde dlouhodobě žil. VX je extrémně nebezpečná neurotoxická látka, je bezbarvá a bez zápachu. Používá se jako chemická zbraň. Nebezpečná je pro dýchací orgány a v práškové podobě poškozuje kůži. Způsobuje křeče a smrt udušením. KLDR odmítá zapojení do případu a požaduje vydání těla bratrova vůdce.

Macron opět favoritem

Nezávislý kandidát Emanuel Macron vede předvolební průzkumy ve Francii. Poté, co získal podporu hlavní postavy francouzských centristů, Francoise Bayroua, se opět vyhoupl do čela. Macron byl favoritem hned zkraje, pak ale začal podporu ztrácet. V současnosti by jej volilo 22,5 % voličů. První kolo voleb by mohla podle průzkumů vyhrát šéfka Národní fronty Marine Le Penová, které ale průzkumy předpovídají porážku v druhém kole.

Řecko radí zadluženým

Dluhy zmítané Řecko nechá vzniknout sít 120 poraden pro své zadlužené občany, aby jim pomohlo vyrovnat závazky, které mají u svých bank. Dluh soukromých osob u bank představuje podle agentury AFP asi 20 miliard eur, většinou jde o nesplacené půjčky na bydlení a spotřebitelské úvěry. Podobné poradny už fungují v Irsku, Portugalsku nebo Itálii, v rámci Řecka se jedná o novinku. Do konce roku by jich mělo ještě vzniknout dalších třicet. Odborníci odhadují, že by jejich pomoc mohly ročně využít desetitisíce lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek