Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Americký senát schválil miliardáře Wilbura Rosse navrženého prezidentem Donaldem Trumpem na post ministra obchodu. Zatímco někteří jiní kandidáti na důležité posty prošli schvalovacím procesem pouze těsně, Ross si připsal jednoznačný výsledek. Co dalšího se vyplatí dnes vědět?

Ross ministrem obchodu

Miliardář Wilbur Ross bude zastávat pozici ministra obchodu Spojených států, jednoznačnou většinou 72 ku 27 hlasům o tom rozhodl v noci na úterý americký Senát. Nastupující ministr na svou stranu na rozdíl od jiných členů Trumpova kabinetu dokázal naklonit kromě republikánů i nemalou část demokratů. Muž, který v průběhu svého nominačního slyšení ostře napadl čínský protekcionismus, za svůj prvořadý úkol považuje analýzu obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem, kterou Trump vytrvale kritizuje. Za svůj cíl rovněž označil zvýšení vývozu a posílení americké energetické soběstačnosti. Ross je stejně jako někteří další členové Trumpova vládního týmu dolarový miliardář, hodnotu jeho jmění agentura AP odhaduje na 2,9 miliardy dolarů (přes 70 miliard korun). Díky svým obchodům udržuje styky po celém světě, což jeho stoupenci vnímají jako výhodu pro budoucnost amerického zahraničního obchodu, zatímco kritici varují před nebezpečím střetu zájmů.

Ženy obviněny z vraždy Kim Čong-nama

Dvě ženy, které byly zadrženy v Kuala Lumpuru v souvislosti s vraždou bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una budou obviněny z vraždy. Kim Čong-nama zabil 13. února na tamním letišti nervový plyn VX. Obě zadržené, Indonésanka a Vietnamka se údajně domnívaly, že jde o pouhý žert natáčený skrytou kamerou. Pokud se jejich vina prokáže, čeká ženy trest smrti. Malajští vyšetřovatelé tvrdí, že ženám jed poskytli čtyři Severokorejci, kteří v den vraždy z Malajsie odjeli. V případu byli zadrženi ještě další dva podezřelí - jeden z nich je na svobodě na kauci a další zůstává ve vazbě.

Francouzská petice za Baracka Obamu

Petici za kandidaturu Baracka Obamy na pozici prezidenta Francie podepsalo už přes 42 000 lidí. Cílem organizátorů podpisové akce je shromáždit do 15. března milion přívrženců a přesvědčit tak v pořadí čtyřiačtyřicátého prezidenta Spojených států, aby kandidoval ve Francii. Organizátoři recesistické akce svůj krok zdůvodňují tím, že Obama má pro práci francouzského prezidenta nejlepší životopis na světě. A domnívají se, že vzhledem k očekávanému masivnímu hlasování části francouzských voličů pro představitelku francouzské krajní pravice Marine Le Penovou by bylo nejlepší lekcí demokracie zvolit do čela Francie cizince. Zřizovatelé stránky uvádějí, že „Francouzi jsou připraveni učinit radikální rozhodnutí,“ a že petice jim radikální nápad nabízí. Navrhují skoncovat s nynější pátou republikou po praktickém pětiletém bezvládí nynějšího prezidenta Françoise Hollandea a nastolit šestou republiku, která by „dostala Francii z letargie.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek