Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Den po nejnovějším severokorejském testu balistických raket, jejichž cílem měly být údajně základny USA v Japonsku, začala americká armáda jednat. V partnerské Jižní Koreji začal Washington rozmisťovat části protiraketového štítu THAAD. Co dalšího ze světa je třeba vědět, abyste dnes byli v obraze?

Protiraketový štít v Koreji

Severní Korea po svém posledním testu balistických raket oznámila, že jejich cílem bylo zasažení amerických základen v Japonsku. Američané na to odpověděli rozmístěním části protiraketového štítu THAAD v Jižní Koreji, proti němuž se v minulosti vyslovilo Rusko a Čína. Spojené státy začaly na poloostrov přesouvat také odpalovače raket. „Pokračující provokace ze strany Severní Koreje, včetně včerejšího odpálení několika raket, jen potvrzuje prozíravost loňského rozhodnutí umístit v Jižní Koreji THAAD," uvedl admirál Harry Harris, velitel americké Tichomořské flotily. Odpálení čtyř raket podle severokorejské státní agentury KCNA osobně nařídil a na místě pozoroval Kim Čong-un. Vůdce KLDR zároveň varoval, že situace na Korejském poloostrově je natolik vážná, že „může kdykoli vypuknout válka".

Náhrada za Obamacare

Američanům nejspíš opět odpadne povinnost platit si zdravotní pojištění. Republikáni představili ve Sněmovně reprezentantů soubor opatření, který by mohl Obamacare nahradit. Některé prvky zdravotnické reformy předchozí administrativy ale chtějí zachovat, jako povinnost pojišťoven přijímat i takové klienty, kteří v minulosti trpěli nějakým onemocněním. Na místo státních příspěvků chtějí republikáni zavést dobrovolné pojištění, které by bylo zvýhodněné pomocí slev na dani ve výši dvou až čtrnácti tisíc dolarů (50.000 až 360.000 Kč). Očekává se, že novela bude mít problémy v Senátu, kde mají republikáni jen těsnou většinu a někteří straníci již s novou podobou zákona vyjádřili svůj nesouhlas.

Roztržka mezi Malajsií a KLDR

Severní Korea dočasně zakázala občanům Malajsie opouštět své území. Argumentuje tím, že jde o krok, který má zajistit bezpečnost Severokorejců v Malajsii. Kuala Lumpur s okamžitou platností zavedl odvetné opatření a zadržuje občany Severní Koreje. „Tento odpudivý čin - vlastně drží naše občany jako rukojmí - je v naprostém rozporu s mezinárodním právem a diplomatickými normami," uvedl v prohlášení malajsijský premiér Najib Abdul Razak a vyzval KLDR, aby okamžitě propustila občany jeho země. Vztahy mezi KLDR a Malajsií jsou na bodu mrazu od únorové vraždy bratra severokorejského diktátora Kim Čong-una, Kim Čong-nama, na letišti v Kuala Lumpuru.