Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Nový Trumpův protiimigrační dekret bude brzy znovu tématem pro soudy. Jako první si na něj stěžuje Havaj. Čína požádala KLDR, aby přestala s raketovými a jadernými testy. Zvyšuje tím prý příliš napětí v oblasti. A co dalšího by vám dnes nemělo ujít?

Trumpův nový protiimigrační dekret už má opět své odpůrce, první je Havaj

Americký stát Havaj se jako první pustí do soudního boje proti novému dekretu prezidenta Donalda Trumpa dočasně zakazujícímu vydávání amerických víz pro obyvatele šesti většinově muslimských zemí. Právníci havajské samosprávy hodlají dnes soud požádat o pozastavení platnosti nařízení, které rovněž na 120 dní pozastavuje přijímání uprchlíků. Trump vydal nový příkaz měsíc poté, co jeho první dekret po žalobách několika států zablokovaly soudy. Prezidentův tým měl za úkol připravit nové nařízení tak, aby obstálo při očekávaných soudních přích. Soud by měl žádost Havaje posoudit do 16. března, kdy vstoupí nařízení v platnost.

Čína žádá KLDR, aby ukončila raketové testy

Čínský ministr zahraničí vyzval KLDR, aby zanechala jaderných a raketových testů a předešla tím dalšímu vyhrocení napětí v oblasti. Spojené státy a Jižní Korea by zase podle Pekingu měly upustit od společných vojenských cvičení. USA krátce předtím Čínu ujistily, že umístění protiraketového systému THAAD v Jižní Koreji není namířeno proti ní. Severokorejský režim v pondělí pokusně odpálil čtyři balistické rakety, které byly podle představitelů komunistické země schopny zasáhnout americké základny v Japonsku. Pchjongjang učinil test v reakci na společná cvičení, které Jižní Korea a Spojené státy v oblasti zahájily minulý týden. Američané den po testu KLDR začali na jihokorejském území rozmisťovat části kontroverzního protiraketového štítu THAAD.

Ozbrojenci přepadli vojenskou nemocnici v Kábulu

Skupina ozbrojenců zaútočila na vojenskou nemocnici v Kábulu, která se nachází nedaleko amerického velvyslanectví a dalších diplomatických sídel. Podle svědků citovaných agenturou Reuters jsou na místě mrtví. Útočníci jsou stále v areálu nemocnice, kde je na několika místech slyšet střelba. Pracovník ústavu Reuters popsal, jak jeden z útočníků převlečený za lékaře vytáhl z pod pláště samopal kalašnikov a zastřelil nejméně jednoho pacienta a jednoho lékaře.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek