Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Podle mluvčího Bílého domu Seana Spicera je prezident USA Donald Trump mimořádně znepokojen únikem dokumentů CIA, které zveřejnil server WikiLeaks. Obavy vyjádřily rovněž samy zpravodajská služby. Co dalšího se děje ve světě?

Únik ze CIA

Server WikiLeaks zkraje týdne uveřejnil téměř osm tisíc dokumentů, které poodhalují činnost CIA v letech 2013 až 2016. Spojené státy se teď obávají, že mohou být informace zneužity. Zpravodajská služby se vyjádřila, že má strach z ohrožení životů svých agentů, znepokojený je i prezident země Donald Trump. Nová americká vláda hodlá být vůči původcům úniku informací nesmlouvavá, řekl mluvčí. "Kdokoli pustí na veřejnost utajovanou informaci, bude čelit nejpřísnějším zákonům. Po takových lidech půjdeme a budeme je stíhat s plným využitím právních možností," řekl Spicer. Mluvčí odmítl potvrdit pravdivost tvrzení obsažených v publikovaných dokumentech. Poukázal nicméně na to, že k jejich úniku došlo ještě za dřívější vlády Baracka Obamy. Také CIA odmítla potvrdit či vyvrátit pravost zveřejněných dokumentů, které byly představeny jako manuály pro špehování mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení.

Ropa na letošním minimu

Ceny ropy klesly na letošní minimum, odborníci spatřují důvod v nečekaně rychle rostoucím stavu zásob USA. Severomořská ropa Brent uzavřela obchodování s poklesem o více než pět procent na 53,11 dolaru za barel. Během dne sestoupila až na 52,93 USD, nejníže od 8. prosince. Americká lehká ropa WTI se dnes dostala nejníže od 15. prosince, obchodování zakončila se ztrátou 5,4 procenta na 50,28 dolaru za barel. Americký Úřad pro energetické informace dnes oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden stouply o 8,2 milionu barelů na rekordních 528,4 milionu barelů. Přírůstek zásob byl zhruba čtyřnásobný ve srovnání s očekáváním analytiků. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s nárůstem o pouhé dva miliony barelů. Zásoby se zvýšily již devátý týden za sebou. "Trh momentálně rozhodně není v deficitu, zásob je dost," uvedl analytik Eugen Weinberg ze společnosti Commerzbank.

Summit EU řeší Balkán

Premiéři a prezidenti členských států Evropské unie budou v rámci dnešního summitu jednat mimo jiné o zhoršující se situaci na západním Balkánu. Diplomaté upozorňují, že v hlavních městech i v evropských institucích roste znepokojení z vývoje v oblasti v posledních měsících. Jedním ze znepokojivých prvků dění je rostoucí vliv takzvaných třetích hráčů v regionu, což znamená Rusko, ale rovněž Turecko. Summit se bude tamější situací zabývat také proto, aby dotčeným státům naznačil, že na ně EU nezapomněla a do budoucna s nimi počítá.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek